Airbnb’ye Mavi Tik Geliyor! Peki Neden?

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Airbnb, en büyük beş pazarı olan ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Fransa’daki tüm ilanları doğrulayarak sahte ilanları engellemeye çalışıyor. Şirket, bu program aracılığıyla ev sahiplerinden GPS verileriyle fotoğraflar gibi bilgileri sunmalarını isteyerek sahte listelemeleri engellemeye çalışıyor.

Airbnb, bu yılın sonlarında doğrulama sürecine ilk ülke grubunda başlamayı planlıyor ve programı önümüzdeki sonbahara kadar 30 ülkeye daha genişletecek. Şirketin CEO’su Brian Chesky, mavi tiklerin Şubat ayından itibaren listelemenin yanında görünmeye başlayacağını söyledi.

Airbnb, var olmayan, yanlış bilgi içeren veya başka bir ev sahibine ait olan mülklerin listelenmesi sorununu çözmeye çalışıyor. Dolandırıcılar, kullanıcıları ödeme yapmaları konusunda kandırmak için genellikle gerçek mülklerin veya ilanların fotoğraflarını kullanıyorlar.

2019 yılında, bir Airbnb kiralama yerinde düzenlenen Cadılar Bayramı partisinde beş kişinin ölümünün ardından, şirket partileri engellemeye başladı ve tüm ilanlarını doğrulamaya başladı. Şirket şimdi de ev sahiplerinden daha fazla ayrıntı isteyerek doğrulama programını hızlandırıyor.

Airbnb, listeleme doğrulaması için “yapay zeka ve insan incelemesinin” bir kombinasyonunu kullanıyor. Yeni bir mülk ekleyen ev sahipleri, Airbnb uygulaması aracılığıyla GPS verileriyle birlikte mülkün görüntülerini yüklemek zorunda kalacaklar. Mevcut kayıtlar için şirket, ev sahibi tarafından sağlanan ayrıntıların yanı sıra rezervasyon geçmişi verilerine ve incelemelere bakacak. Her durumda, ev sahipleri mülklerini doğru bir şekilde listelemeliler.

Airbnb, bir zaman çizelgesi belirtmemekle birlikte, şirketin mevcut mülk sahipleri için “en kısa zamanda” bu bilgileri sağlayacağını söyledi. Ancak Airbnb, ev sahiplerinden gerekli bilgileri alamazsa, hesaplarını sınırlama gibi önlemler alabileceğini de belirtti. Seyahat şirketi, gelecekte doğrulanmamış mülkleri kaldırma planları hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Şirket, bu yıl 157.000 sahte ilan sahiplerinin platforma katılmasını engellediğini ve 59.000 sahte ilanı kaldırdığını açıkladı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon