AMD, Anti-Lag+ Yüzünden Ban Yediren Ekran Kartı Sürücüsünü Kaldırdı

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Birkaç gün önce bildirildiği gibi, en son ekran kartı sürücülerinde Radeon Anti-Lag+ teknolojisini kullanan Counter-Strike 2 oyuncuları, bunun hiç de yardımcı olmadığını fark ettiler. Aslında, Valve’ın hile engelleme sistemi, gecikme azaltma sistemini beğenmediği için hesapların yasaklanmasıyla sonuçlandı. AMD’nin tüm bu soruna yanıtı ne oldu? Sürücüleri indirme sayfasından kaldırmak. Herkesin sorunlu sürücüleri indirmesini engelleyerek, AMD tüm sorumluluğu düzgün bir şekilde üstleniyor.

Peki bu neden oldu? Daha önceki haberlerde paylaştığımız gibi AMD’nin Anti-Lag+ sistemi oyun bazında çalışıyor ve temel olarak kendisini belirli bir oyunun koduna enjekte ediyor. İşlemci ve ekran kartı arasındaki kare senkronizasyonunu kolaylaştırarak genel gecikme süresini azaltıyor. Bu da oyunun biraz daha duyarlı hissettirmesini sağlıyor, bu nedenle Counter-Strike 2 gibi rekabetçi bir oyunda faydaları ortada.

Bununla birlikte, VAC (Valve Anti-Cheat) oyunun sistemiyle uğraşan başka bir yazılım türünden hoşlanmıyor gibi görünüyor ve bunun bir hile girişimi olduğunu otomatik olarak belirliyor. Dolayısıyla hesaplar banlanıyor.

Anti-Lag+, 23.20.17.01 sürücülerinde Counter-Strike 2 için eklenmişti ve bunların indirilmesi artık devre dışı bırakıldı. AMD artık en yeni sürücüleri aramaya çıktığınızda sizi biraz daha eski olan 23.20.11.04 setine yönlendiriyor.

Valve ve AMD’nin VAC’ın Anti-Lag+ konusunda sıkıntı yaratmasını önlemek için birlikte çalışmasının ardından elbette bir düzeltme gelecektir, ancak halihazırda yasaklanmış olan oyuncular ne olacak? Counter-Strike Twitter hesabının açıklaması:

“AMD bir güncelleme gönderdiğinde, etkilenen kullanıcıları belirleme ve banlanmalarını tersine çevirme işini yapabiliriz.”

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon