AMD, Yapay Zeka Destekli 8040 Serisi İşlemcilerini Tanıttı!

Büşra Koça
A+A-
Reset

AMD, yapay zeka odaklı yeni çiplerini duyurarak NVIDIA ile rekabet etme yolunda önemli bir adım attı. Şirket, Instinct MI300X adlı hızlandırıcı ve Instinct M1300A adlı APU’yu tanıtarak yapay zeka teknolojilerinin eğitiminde iddialı olduğunu belirtti. AMD’nin Instinct MI300X, NVIDIA H100’e göre yüzde 40 daha fazla performans sağlayarak dünyanın en yüksek performanslı hızlandırıcısı olarak lanse edildi. Ayrıca, MI300A APU’nun bellek kapasitesi NVIDIA H100’ün 1,6 katına çıkarak yapay zeka eğitiminde daha hızlı ve enerji verimliliği sağlayan bir çözüm sundu.

AMD’nin güncel çip setleri, yapay zeka dil modellerinin hızlı bir şekilde eğitilmesini ve hızlı bir şekilde çalıştırılmasını destekliyor

Şirketin etkinliğinde, sadece veri merkezleri ve geliştiriciler için değil, aynı zamanda son kullanıcıya hitap eden Ryzen 8040 serisi işlemci de duyuruldu. Yapay zeka işleme odaklanan bu yeni işlemci, AMD’ye göre Intel’in rakip çiplerine kıyasla önemli bir performans avantajı sunuyor. AMD Ryzen 8040, video düzenleme uygulamalarında yüzde 65, oyun oynama sırasında ise yüzde 77 daha hızlı olacak şekilde tasarlandı.

AMD, yeni ürünlerinin fiyatları hakkında henüz bilgi vermedi, ancak Ryzen 8040 işlemcili bilgisayarların önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde kullanıcılara sunulacağını belirtti.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon