Android 14’le Şifre Kullanmayı Ortadan Kaldıran ”Paskeys” Üçüncü Parti Uygulamalarını da Destekleyecek

Büşra Koça
A+A-
Reset

Google, yakın zamanda Pixel telefonlarıyla halka açık sürümünü paylaştığı Android 14’ü, kullanıcılar için daha da faydalı hale getirme yolunda ilerliyor. Şirketin geliştirdiği ve geleneksel şifreleri ortadan kaldırmayı hedefleyen “Passkeys” sistemi, artık daha fazla uygulama tarafından destekleniyor.

Günlük internet siteleri ve uygulamalar için bir dizi şifre oluşturmak, çoğu zaman karmaşık bir işlem olabilir. Bu şifreleri hatırlamak zorunda kalmak, kullanıcılar için rahatsızlık yaratabilir ve bazı şifreler güvenlik açısından yetersiz olabilir. Bu soruna çözüm sunan teknoloji devleri, “Passkeys” olarak adlandırılan kimlik doğrulama teknolojilerini kullanmaktadır.

Apple’ın daha önce tanıttığı iOS 16 ile benzer bir yaklaşım sunan Passkeys teknolojisi, parolaların yerine geçerek kullanıcıların daha güvenli ve sorunsuz bir şekilde oturum açmalarına olanak tanır. Google da bu alanda yeni adımlar atmış durumda.

Android 14 ile Passkeys, geleneksel oturum açma yöntemlerinin yerini alıyor

Google, geliştirici blogunda Android için özel olarak tasarlanmış yeni bir uygulama programlama arayüzü (API) olan Credential Manager’ı duyurdu. Bu API, kullanıcı adları ve şifre kombinasyonları gibi kimlik bilgilerini saklamak için tasarlanmış ve 1 Kasım’da genel erişime açılacak. Credential Manager, yalnızca geliştiricilerin kullanımına sunulmuş olan bir API’dir ve biyometrik kimlik doğrulama süreçlerini ve parola yönetimini tek bir çatı altında birleştirir.

Bu değişiklik, Android kullanıcılarının daha güçlü bir kimlik doğrulama sistemi kullanmalarını sağlayacak ve parolaların merkezi bir konumda toplanmasını sağlayarak kullanıcıların güvenliğini artırmayı hedefliyor. Credential Manager, üçüncü taraf uygulamaların 1Passwords gibi şifre yönetimi uygulamalarının yerini alabileceği bir platform sunacak. Ayrıca, işletim sistemi tarafından desteklenen uygulamaların yanı sıra üçüncü taraf uygulamaları da Credential Manager’ı kullanılabilecek, böylece oturum açma işlemleri daha güvende olacak.

Passkeys uygulamasını Google 1 Kasım’da Android 14 ile kullanıma açacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon