Apple, Wonderlust Etkinliğinden Sonra iPhone 12 Mini ve 13 Mini’ye Veda Edecek!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Sadece iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini’yi içeren iPhone mini serisi, şirketin yarın düzenleyeceği iPhone 15 etkinliğinin ardından Apple tarafından resmi olarak sonlandırılabilir. İki modelin tanıtılmasının üzerinden üç yıl geçti ve popülerliklerinin olmaması Apple’ı geçen yıl iPhone 14 ailesini duyurduğunda kompakt bir telefon tanıtmamasına neden oldu.

Benimsenme eksikliği, Apple’ın artık iPhone 12 mini veya iPhone 13 mini modellerini satmayacağı ve 4 yaşındaki iPhone 11’in daha popüler olduğu anlamına geliyor.
Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple’ın ABD’deki online mağazası iPhone 13 mini için 2-3 haftalık bir sevkiyat tahmini gösteriyor. Bu sevkiyat süresi hala katlanılabilir olsa da, MacRumors bazı ‘mini’ modellerinin 6-8 haftalık bir bekleme süresine sahip olduğunu bildiriyor ve şirket yeni bir seriye yer açarken 5.4 inçlik modellerin artık Apple tarafından satın alınamayabileceğini öne sürüyor.

Apple, Wonderlust Etkinliğinden Sonra iPhone 12 Mini ve 13 Mini'ye Veda Edecek!

Bazı müşterilerin cepte taşınabilen ve tek elle kolayca kullanılabilen cihazlardan hoşlanmasına rağmen, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini geniş bir pazara hitap etmediği için en azından Apple’ın gözünde her iki model de ticari bir başarısızlık olarak kabul edilebilir. Omdia’nın istatistikleri bile iPhone’un hiçbir ‘mini’ versiyonunun 2022 ve 2023 için en çok sevk edilen akıllı telefonların ilk 10 listesinde yer bulamadığını, iPhone 11’in iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini’den daha eski olmasına rağmen hala popüler olduğunu ortaya koydu.

Kompakt iPhone’lar artık Apple’ın yol haritasında olmadığından, tüketiciler için tek seçenek, önemli ölçüde daha küçük 4,7 inç IPS LCD ekrana, ana ekran düğmesine sahip eski bir tasarıma ve 2.018mAh pil kapasitesine sahip olan 2022 iPhone SE ile yetinmek. Apple’ın rakipleri bile 6 inç altı akıllı telefonları piyasaya sürmeyi uygun görmüyor, çünkü bu tür teklifler için pazar mevcut değil ve lansmanları sadece işletme karlarını tüketecek. İleriye dönük olarak, daha büyük telefonlar endüstri standardı olarak konumlarını sağlamlaştıracak diyebiliriz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon