Apple’a AirTag Taciz Şikayetlerinden Dolayı 40’a Yakın Dava Açıldı!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Teknoloji devi Apple, kayıp eşyaların bulunmasına yardımcı olan AirTag cihazının neden olduğu sorunlar yüzünden mahkemeye verildi. İddialara göre, AirTag kullanan bazı kişiler, diğer insanları rahatsız etmeleri nedeniyle şikayette bulundular.

Apple, AirTag’i kötü amaçlarla kullanan tacizciler nedeniyle yine gündemde. Geçen yıllar da bir kadın eski erkek arkadaşının AirTag kullanarak takip ettiği gerekçesiyle Apple’a dava açmıştı. Şimdi ise bu davaya, 37 kişi daha katıldı.

Bir davacı, eski erkek arkadaşının AirTag kullanarak kendisini izlediğini iddia ediyor. Lauren Hughes adlı davacı, aracının direksiyonunda bir AirTag buldu ve iddialarına göre eski sevgilisi, kadının oturduğu oteli ve yeni evini izlemek için AirTag’i kullanıyordu.

Dava dosyasında AirTag için kullanılan ifadeler oldukça ciddi; “Sapıkların kullanabileceği en tehlikeli ve ürkütücü teknolojilerden biri, kurbanları gerçek zamanlı olarak takip etmek için konum bilgilerini kullanma yeteneği” şeklinde belirtiliyor.

Apple, 2021’de başlayan dava sonrasında AirTag’ler için bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme sayesinde, yakınınızda size ait olmayan bir AirTag algılarsanız, telefonunuzdan bir uyarı alırsınız ve aynı zamanda AirTag kendisi de bir uyarı sesi çıkarıyor. Fakat bunların hepsi takip edilmeye engel mi? Maalesef hayır.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon