Avrupa Birliği’nden Tesla’ya Tam Destek!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Avrupa Birliği (AB) yeşil ulaşım altyapısını desteklemek için 378 milyon dolar fon sağlıyor ve Tesla bu paranın büyük bir kısmını alacak.

AB’nin proje listesine göre, şirketin Polonya ve İtalya bölümleri 22 ülkede 7.198 Supercharger kurmak veya yükseltmek için toplam 160 milyon dolar alacak.

“Proje, Çekirdek ve Kapsamlı Ağ boyunca 16 ülkede, 613 noktada LDV için 6.458 şarj noktasının (250 kW) konuşlandırılmasını amaçlamaktadır.Proje, hem yeni şarj istasyonlarının konuşlandırılmasını hem de şarj kapasitesi ve açık erişilebilirlik açısından çağrının gerekliliklerini karşılamayan mevcut eski şarj noktalarının değiştirilmesini öngörmektedir.”Polonya’nın Tesla bölümü için de aynı şey ifade edilirken, altı ülke daha ekleniyor. Proje için son teklif verme tarihi 13 Nisan 2023’tü ve AB başarılı teklifleri açıkladı. Proje Avrupa’nın büyük bir bölümünü kapsıyor gibi görünüyor, ancak yeni istasyonların veya yükseltmelerin dağılımı konusunda henüz bir ayrıntı yok. Finansmanın büyük bir kısmı, Tesla’nın son modelin 250 kW’lık gücünden 350 kW’lık bir güç çıkışı sunan Supercharger V4’ün güncellemelerine gidebilir.

Tesla kısa süre önce AB’deki 10.000’inci bireysel Supercharger konektörüne ve toplamda 875 istasyona ulaştı.

Bu tek bir şirket için büyük bir finansman yüzdesi, ancak AB’nin kararı mantıklı görünüyor. Ford, GM, Volvo ve Mercedes gibi diğer otomobil şirketleri Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) portuna geçeceklerini ve Supercharger’larını kullanmak için şirketle anlaşmalar yaptıklarını söylediler. Yani birçok sürücü Tesla’nın ağına erişebilecek. 2021’in başlarında Tesla, Hollanda, Fransa ve Norveç’teki belirli Supercharger’larda ağını tüm elektrikli araç kullanıcılarına açtı.

AB, çoğu elektrikli araç şarj noktalarına adanmış, ancak birkaçı ağır hizmet ve diğer araç türleri için hidrojen yakıt ikmal istasyonlarıyla ilgili olmak üzere toplam 26 projeye yeşil ışık yaktı. Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan sorumlu Üyesi Adina Vălean şunları söyledi: “352 milyon Avroluk yatırımımız yaklaşık 12,000 şarj noktası, 18 hidrojen yakıt ikmal istasyonu ve Rotterdam limanı ile 37 İspanyol havalimanı da dâhil olmak üzere liman ve havalimanlarının elektrifikasyonuna dönüşecek.”

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon