Çin Hükümeti, iPhone Kullanımını Yasakladığını Reddetti!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

iPhone 15’in piyasaya sürülmesinden bir gün sonra, Çin’de iPhone’ların yasaklandığı yönündeki haberlere ilişkin durum açıklaması geldi.

Çin hükümeti şimdi iPhone’ların satın alınmasını ya da kullanılmasını yasaklamadığını söyledi, ancak Apple cihazlarıyla ilgili iddia edilen “güvenlik olaylarına” atıfta bulundu.

Karışıklık geçen hafta WSJ’nin hükümet için çalışan Çin vatandaşlarının tüm yabancı akıllı telefonları ve diğer teknoloji cihazlarını kullanmalarının yasaklandığını bildirmesiyle başladı.

iPhone ve diğer yabancı teknoloji ürünü cihazların Çin devlet kurumlarında kullanımı yasaklandı. Çalışanların artık bu cihazları iş için kullanmalarına ve hatta ofis binalarına getirmelerine izin verilmiyor.

Bu, yabancı siber güvenlik tehditlerinin ortasında yabancı teknolojiye olan bağımlılığı azaltmayı amaçlayan uzun süredir devam eden Pekin politikasının önemli bir genişlemesidir.

Belirli bir yabancı marka belirtilmemiş olsa da iPhone, ABD’nin teknoloji yaptırımlarının Huawei’nin 5G modelleri üretmesini zorlaştırmasından bu yana Çin’deki premium akıllı telefon pazarının lideri konumunda.

Daha sonra yayınlanan bir raporda kısıtlamaların daha da arttırılacağı belirtildi.

Haberde Çin’in iPhone’lara uyguladığı yasağı “devlete ait işletmeler ve hükümet kontrolündeki diğer kuruluşları” da kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığı belirtiliyor. Bloomberg’e göre bu baskı, Çin’in “hassas ortamlarda yabancı teknoloji kullanımının kökünü kazıma” ve “Amerikan yazılım ve devrelerine olan bağımlılığını azaltma” çabalarını artırmasıyla ortaya çıktı.

China Mobile’ın iPhone 15’i satışa sunmayabileceğine dair haberler vardı, ancak şirket bunu yalanladı.

Çin iPhone yasağı reddedildi

Çin şimdi yeni bir açıklama yayınlayarak yasak getirdiğini reddetti, ancak iPhone’larla ilgili “güvenlik olayları” “raporları” olduğunu iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning düzenli basın toplantısında haberlerle ilgili bir soru üzerine “Çin Apple gibi yabancı marka telefonların satın alınmasını ve kullanılmasını yasaklayan kanunlar, yönetmelikler ya da politika belgeleri yayınlamamıştır,” dedi.

“Ancak son zamanlarda Apple’ın telefonlarıyla ilgili güvenlik olaylarının medyada çokça yer aldığını fark ettik. Çin hükümeti bilgi ve siber güvenliğe büyük önem veriyor ve hem yerli hem de yabancı şirketlere eşit davranıyor” dedi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon