Elon Musk, X’e Kimlik Doğrulama Getirdi!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Eski adı Twitter olan X, fake kimliğe bürünmeyi önlemek ve “öncelikli destek” gibi avantajlar sağlamak için ücretli kullanıcılar için devlet kimliği tabanlı hesap doğrulamasını başlattı.

Sosyal ağ, kimlik doğrulama çözümleri için İsrail merkezli Au10tix ile ortaklık kurdu. Kimlik doğrulama için açılan pencerede Au10tix’in bu verileri 30 güne kadar saklayabileceği belirtiliyor.

Elon Musk, X'e Kimlik Doğrulama Getirdi!

X’in doğrulama için destek sayfası, kimlik doğrulamanın “çok sayıda ülkede” mevcut olmasına rağmen, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve Birleşik Krallık’ta mevcut olmadığını gösteriyor. Bunun nedeni büyük olasılıkla bölgedeki katı veri koruma yasaları.

Kimlik tabanlı doğrulama, şu anda neredeyse hiçbir fayda sağlamayan, önceden atılmış bir adım gibi görünüyor. Şirket, kimlikten elde edilen yaşa dayalı olarak bazı içeriklere yaş sınırı getirebileceğini söyledi.

“X şu anda taklitçiliği önlemek için hesap kimlik doğrulamasına odaklanıyor ve platformun bütünlüğünü korumak ve sağlıklı konuşmaları korumak için kullanıcıların yaşa uygun içeriğe erişmesini sağlamak ve spam ve kötü niyetli hesaplara karşı koruma sağlamak gibi ek önlemleri araştırabilir” dedi.

Doğrulama rozetinden geçen kullanıcılar, devlet kimliklerinin doğrulandığını belirten bir nota sahip olacak. Ancak bunu yalnızca profil sayfasındaki mavi onay işaretine tıkladığınızda görebilirsiniz. Şirket ayrıca kimlik doğrulaması yapılan kullanıcıların “X Services’ten öncelikli destek” alacağını söyledi.

Özellikle geçen ay şirket, ücretli kullanıcıların onay işaretlerini profillerinden gizlemeleri için bir yol sundu.

X, gelecekte, bir kullanıcının kimliklerini doğrulaması halinde onay işaretleri için inceleme sürecini hızlandırmayı planladığını söyledi. Ayrıca, onay işaretini kaybetmeden adlarında, kullanıcı adlarında veya profil fotoğraflarında sık sık değişiklik yapabilecekler.

Şirket şu anda yalnızca ücretli kullanıcılar için kimlik tabanlı doğrulama sunuyor. İronik bir şekilde, X taklit ve spam’i azaltmaktan bahsediyor ancak tüm kullanıcılara doğrulama araçları sunmuyor. 🙂

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon