Elon Musk, X’i(eski adıyla Twitter) Ücretli Hale Getiriyor: Peki Neden?

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Elon Musk yine gündem de ve yine tahmin edebileceğiniz gibi X(eski adıyla Twitter) değişikleriyle karşımızda.

X’in sahibi Elon Musk, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağın artık ücretsiz bir site olmayacağı fikrini ortaya attı. Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile canlı yayınlanan bir görüşmede Musk, şirketin X sisteminin kullanımı için “küçük bir aylık ödemeye geçtiğini” söyledi. Böyle bir değişikliğin platformdaki bot sorunuyla başa çıkmak için gerekli olacağını öne sürdü.

Elon Musk, “Büyük bot ordularıyla mücadele etmek için aklıma gelen tek yol bu,” şeklinde açıklama yaptı. Bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde açıklarken, “Bir botun maliyeti çok düşük, hatta bir kuruşun onda biri kadar diyebiliriz. Ancak botlar büyük sorunlar yaratabiliyorlar ve bu sorunları çözmek için bir yol bulmalıyız. Belki de botları durdurmak için bir miktar ücret ödemek gerekebilir. Bu, botların etkili bir şekilde durdurulmasını sağlayabilir,” dedi.

Ayrıca, bir bot yapıcıının yeni bir bot oluşturmak istediğinde, bu işlem için farklı bir ödeme yöntemi gerekeceğine dikkat çekti.

Musk yeni abonelik ödemesinin ne kadara mal olacağını söylemedi, ancak bunu “küçük bir miktar para” olarak tanımladı.

Konuşma sırasında Musk X için yeni veriler de paylaştı ve sitenin şu anda aylık 550 milyon kullanıcısı olduğunu, bunların her gün 100 ila 200 milyon gönderi ürettiğini belirtti.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon