Elon Musk’ın Yeni Yapay Zeka Şirketi xAI, Sohbet Robotu Grok’u Piyasaya Sürdü

Büşra Koça
A+A-
Reset

Ancak yalnızca X’in Premium+ aboneleri için.

Elon Musk’ın yeni yapay zeka şirketi xAI, sohbet robotunu beta sürümünden çıktıktan sonra aylık 16 dolar ödeyen X abonelerine sunacak. Seçkin bir grup X kullanıcısı, OpenAI’nin ChatGPT’sine rakip olan Grok’u bu hafta sonu test etmeye başladı.

Musk, bu yılın başlarında xAI’ye yönelik büyük hedeflerini ortaya koymuş ve Temmuz ayında, amacının kelimenin tam anlamıyla “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğunu söylemişti. Bunu söyledikten sonra Musk, Grok’un bir mizah anlayışı kullanacağını söylüyor.

Grok’un dikkat çeken özelliği, X’te yayınlanan bilgilere gerçek zamanlı erişim sağlaması ki Musk bunun “diğer modellere göre büyük bir avantaj” olacağını iddia ediyor. Rakip sohbet robotları, modellerine beslenen bilgilerle sınırlıdır. Eğer Grok sürekli olarak X’ten yeni bilgiler alırsa, bir avantaja sahip olabilir. Ayrıca, yeniden markalanan sosyal ağın etrafında dönen yanlış bilgi yığınını ayrıştırmaktan bahsetmeye gerek yok, yapay zeka modellerinin korkunç önyargılarına karşı daha sorumlu olabilir.

ABD’de bazı kullanıcılar şu anda erişebiliyor, yakında herkese erişimin açılacağını söyleyebiliriz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon