Facebook, Logosunu Değiştirdi: Evet, Yine Bir Süreyya Hanım Vakası!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Meta, Facebook’un “kimlik sistemini” güncelliyor ve buna önemli ölçüde yenilenmiş bir logo da dahil.

Tabi ki ciddi değiliz! Mavinin daha koyu bir mavi olması ve küçük “f” harfinde birkaç ince değişiklik yapılması dışında temelde bir öncekiyle tamamen aynı.

Meta’nın Çarşamba günkü blog yazısında değişikliklerle ilgili yaptığı açıklama:

Amacımız, Facebook logosunun daha cesur, daha elektrikli ve daha uzun ömürlü olacak şekilde yenilenmiş bir tasarımını oluşturmaktı. Ayırt edici, yeni iyileştirmelerin her biri, uygulamanın kimliğinin temel bir unsuru olarak tasarımın tamamında daha fazla uyum sağlıyor. Bunu, uygulamamızda görsel olarak daha erişilebilir olması için tasarlanan ve “f” harfinin öne çıkması için daha güçlü bir kontrast sağlayan Facebook’un temel mavi renginin daha kendinden emin bir ifadesini dahil ederek yaptık.

Meta, platformun her gün dudak uçuklatan 2 milyar günlük aktif kullanıcıya sahip olduğunu, yani herhangi bir görsel değişikliğin çok sayıda insan tarafından görüleceğini söylüyor.

Hafızayı tazelemek isterseniz Meta’nın blog yazısında logonun geçmişini anlatan ve The Verge’ün bir GIF’e dönüştürdüğü kısa bir video:

Facebook, Logosunu Değiştirdi: Evet, Yine Bir Süreyya Hanım Vakası!

Blog yazısına göre Facebook kelime işareti de bir güncelleme aldı. Meta, “Özel yazı karakterimiz Facebook Sans’ı kullanarak, Facebook genelinde tutarlı bir uygulama oluşturmak ve genel okunabilirliği artırmak için kelime işaretini ve logoyu yeniden tasarladık,” diyor. “Logo sembolündeki değişikliklere benzer şekilde, bu iyileştirmeler kimliğimizin mirasını geliştirmemizi sağlarken, kelime işaretinin yazı karakterinin geri kalanıyla nasıl eşleştiği arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmamızı sağladı.”

Facebook, Logosunu Değiştirdi: Evet, Yine Bir Süreyya Hanım Vakası!

Yeni bir renk paleti de var ve çok fazla mavi var. Meta, Reaksiyonların görünümünü de geliştirdi. “Genişletilmiş renk paletimiz sayesinde Reactions’ta daha fazla boyut ve duygu uyandırmayı başardık. Renkleri, renk erişilebilirliği kılavuzuna uyacak şekilde ayarladık; böylece ikonografimiz her boyutta okunabilir, farklı ihtiyaçlar için yeterince esnek ve insanların etkileşime girmesi kolay olacak.”

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon