Google, Aktif Gürültü Engelleme Özellikli Kulaklıklarına Nabız Ölçme Özelliği Getirecek

Büşra Koça
A+A-
Reset

Teknoloji devlerinden Google, kalp atış hızını ölçmek için kablosuz kulaklıkları kullanma konsepti üzerinde çalışıyor. Özellikle bu kulaklıkların aktif gürültü engelleme yeteneği olanlar tercih ediliyor. Günümüzde giyilebilir teknoloji ürünleri giderek yaygınlaşıyor ve sağlık izleme özellikleri, bileklerimizdeki akıllı saatlerden bile ulaşılabilir hale geldi. Google ise bu trende katılarak kullanıcılarına yeni bir özellik sunma yolunda ilerliyor.

Google, bu amacı gerçekleştirmek için ses pletismografisi (APG) adı verilen teknolojiyi tanıttı

Google’ın sunduğu ses pletismografisi teknolojisi, kablosuz kulaklıklardaki hoparlörleri kullanarak düşük yoğunluklu bir ultrason sinyali gönderme prensibine dayanıyor. Bu sinyal, kulaklığın içindeki mikrofonlar tarafından yakalanıyor ve bir yankı oluşturuyor. Vücuttaki kan damarları deforme olduğunda, kulak kanallarının hacmi minimal değişiklikler gösterir ve bu sayede kalp atışları bu ultrasonik sinyallerle tespit edilebilir.

Google, bu teknolojinin farklı cilt tonlarına veya kulak kanallarının farklı boyutlarına duyarlı olmadığını belirtiyor. Bunun nedeni, giyilebilir teknolojilerde yaygın olarak görülen cilt rengine bağlı hassasiyet sorununu çözmek istemeleridir. Google, bu teknolojinin müzik dinlerken bile kulaklıkla uyumlu çalıştığını ifade ederken, gürültülü çevrelerde performansının düşebileceğini kabul ediyor. Ayrıca, APG sinyallerinin bazen fazla gürültülü olabileceğini ve kullanıcıları rahatsız edebileceğini, ancak ilerleyen dönemlerde bu sorunların giderilebileceğini belirtiyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon