Google, Android İçin Gmail ve Diğer Uygulamalarındaki Arama Çubuklarını Büyüttü

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Android için Gmail ile ilgili bir şey biraz farklı görünüyorsa, yanılmıyorsunuz. Gmail’in arama çubuğu, Google Chat’inki ile birlikte, en son Material 3 tasarım kılavuzlarına uymak için artık daha büyük.

Özellikle, Arama bileşeni için M3 yönergelerinde belirtildiği gibi, çubuk artık daha uzun ve 56dp yüksekliğe sahip. Bir önceki çubuk 48dp idi. Google renklendirmeyi değiştirmiş gibi görünürken, ortalanmış metnin üstünde ve altında temel olarak daha fazla boşluk var.

Alan ekranda yalnızca biraz daha yukarıda görünürken, diğer içerikler yalnızca biraz aşağı itiliyor. Biraz daha büyük bir hedefe dokunmak dışında işlevsel bir fark yaratmıyor, ancak Material You’nun daha geniş içeriklere yönelik tercihiyle uyum sağlamaya yardımcı oluyor.

Bu değişikliği ilk olarak bu hafta Gmail ve Google Chat’te fark ettik. Her ikisi de elbette Google Workspace uygulamaları ve bu durum Drive, Keep, Docs, Meet ve diğer uygulamaların da zamanı geldiğinde arama alanlarını güncellemesi için olumlu bir işaret. Diğer Google uygulamaları da bunu takip edecektir.

Daha önce, daha fazla birinci taraf uygulamada ekrandaki ilk şey olarak boydan boya arama alanları vardı, ancak Google Mesajlar ana ekran yeniden tasarımıyla bundan uzaklaştı ve Play Store bu alanı daralttı.

Bu arada, Google uygulaması, Keşfet akışının üzerinde hala çok uygun görünmeyen daha da büyük bir alana sahip.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon