Google, Aramada Üretken Yapay Zekayı 120 Yeni Ülkeye Getiriyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Google’ın Search Generative Experience (SGE), en geniş uluslararası genişlemesine hazırlanıyor ve 120’den fazla yeni ülke ve bölgeye ulaşıyor. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatılan ve daha sonra Hindistan ve Japonya’ya genişletilen bu yenilikçi generatif yapay zeka destekli arama deneyimi, şimdi Meksika, Brezilya, Güney Kore, Endonezya, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika gibi birçok yeni bölgede erişilebilir hale geldi. Desteklenen ülkelerin ve bölgelerin tam listesini Google’ın resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Bu yeni bölgelerdeki kullanıcılar için masaüstünde SGE’yi etkinleştirmek, Chrome tarayıcısının Arama Labları bölümünü ziyaret ederek yapılabilir. Gelecek haftalarda erişim, Android ve iOS platformlarındaki Google uygulaması üzerinden de genişletilecektir.

Bu genişlemeyle birlikte, Google SGE için dört yeni dil desteği de sunmaktadır: İspanyolca, Portekizce, Korece ve Endonezyaca.

Google, Aramada Üretken Yapay Zekayı 120 Yeni Ülkeye Getiriyor

SGE kullanıcıları için heyecan verici bir özellik, arama sonuçları sayfasından doğrudan takip soruları sorma yeteneğidir. Bir konuyu daha derinlemesine inceledikçe, önceki sorularınızı ve arama sonuçlarını, arama reklamları dahil olmak üzere sayfa boyunca entegre edilmiş reklam yuvalarında kolayca inceleyebilirsiniz. Bu güncelleme, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce olarak başlayarak aşamalı olarak yayımlanacaktır.

Yakın gelecekte, SGE aynı anlama gelen kelimeleri vurgulayan ve bu vurgulanan kelimelere tıklanarak istenen anlamı belirlemenizi sağlayan bir yapay zeka destekli çeviri özelliği sunacak. İlk olarak bu yetenek, Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce’den İspanyolca’ya çeviriler için kullanılabilir olacak, daha fazla dil ve ülkeyi destekleme planları ise gelecekteki güncellemelerde bulunmaktadır.

Kodlama ve sağlıkla ilgili aramalarla ilgilenen kullanıcılar için, SGE daha bilgilendirici bir deneyim sunacaktır. Belirli kelimeler vurgulanacak ve bu kelimelerin üzerine gelerek tanımının veya ilgili görsellerin önizlemesini görüntüleyebilirsiniz. Bu geliştirme, önümüzdeki ay Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce olarak başlayacak ve gelecekte diğer ülkelere ve dillere daha fazla genişleme sunacaktır.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon