Google, Çatıya Koyacağımız Güneş Panelinin Ne kadar Enerji Üreteceğini Gösteriyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

2015 yılında Google, bir evin çatısına kurulan güneş panellerinin ne kadar enerji üretebileceğini göstermek için konum, güneş ışığı ve navigasyon verilerini birleştiren dahiyane bir Harita katmanı olan Project Sunroof’u başlattı.
bu sizin eviniz olabilir, komşunuzun evi olabilir, fark etmez çünkü Google gezegendeki neredeyse her evin haritasını çıkardı. Bu, hem şirketin çevresel sürdürülebilirlik çabalarını ilerletmeye yardımcı olmak hem de platformun teknik yeteneklerini göstermek için akıllıca bir yoldu.

Salı günü Google Cloud Next etkinliğinde şirket, geliştiricilere gerçek zamanlı güneş potansiyeli, hava kalitesi ve polen seviyesi bilgileri sağlamak için şirketin yapay zeka hedeflerinden yararlanan bir dizi yeni sürdürülebilirlik API’sini resmi olarak tanıtacak. Google Coğrafi Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Yael Maguire, yakında yayınlanacak Maps blog yazısında “Bu araçlarla, bireylerin, şehirlerin ve iş ortaklarının 2030 yılına kadar karbon eşdeğeri emisyonlarının yılda 1 gigatonunu toplu olarak azaltmalarına yardımcı olma hedefimiz doğrultusunda çalışabiliriz” diyor.

Google, Çatıya Koyacağımız Güneş Panelinin Ne kadar Enerji Üreteceğini Gösteriyor

Solar API, modern haritalar ve öncekinden daha gelişmiş bilgi işlem kaynakları kullanarak doğrudan Project Sunroof’un orijinal çalışmasını temel alıyor. Maguire, Pazartesi günü ambargolu bir brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, API’nin ABD, Fransa ve Japonya dahil 40 ülkede 320 milyon binayı kapsayacağını söyledi.

Maguire, “Güneş enerjisine olan talep son yıllarda çok artıyor” dedi. “Çatı üstü güneş paneli ve gücü” için arama ilgisinin 2022’de yüzde 60 arttığını belirtti. “güneş enerjisi geçişini görüyoruz ve bu bilgi ve teknolojiyi dünyanın dört bir yanındaki işletmelere getirmek için fırsat olduğunu gördük.”

Ekip, belirli bir çatının kesin açılarını ve eğimlerini sadece baş üstü uydudan veya hava fotoğrafından ve yakındaki ağaçların gölge tahminlerinden çıkarmak ve bunu geçmiş hava durumu verileri ve mevcut enerji fiyatlandırmasıyla birleştirmek için bir yapay zeka modeli geliştirdi. Bu sayede kurulum şirketleri ve ev sahipleri, sahaya fiziksel olarak bir teknisyen göndermek zorunda kalmadan güneş panellerinin ne kadar üretim yapabileceğine dair daha bütünsel bir tahminde bulunabiliyor.

Google, Çatıya Koyacağımız Güneş Panelinin Ne kadar Enerji Üreteceğini Gösteriyor

Uygulamalar bugünden itibaren geliştiricilerin kullanımına sunulacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon