Google Haritalar’a Grup Navigasyon Özelliği Yolda!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Google, Haritalar için yeni bir grup navigasyon teknolojisi üzerine bir patent aldı.

Teknoloji devi Google, aynı yere gitmek isteyen kişilerin birlikte navigasyon kullanabilmelerini sağlayacak bir özellik için patent başvurusunda bulundu. Bu özellik, “Bir Cihaza Başka Bir Cihaz Görünümünde Navigasyon Sağlama” adıyla kaydedildi. Bu sayede farklı yerlerden yola çıkan ve aynı varış noktasına giden kişiler, ortak bir yolculuk deneyimi yaşayabilecekler.

Yeni navigasyon özelliği, ilk sürücünün hedef noktayı belirlemesinin ardından diğer kişileri bu noktaya davet etmesine olanak tanıyacak. Ancak, bu özelliği kullanmak isteyen kişilerin Google üyesi olması gerekecek. Her grup üyesi, aynı varış noktası için kişiselleştirilmiş yönlendirmeler alacak ve tahmini varış süreleri tüm üyeler tarafından görülebilecek.

Trafik koşullarını bildirme özelliği

Google Haritalar'a Grup Navigasyon Özelliği Yolda!

Bu yenilikle birlikte, Google, bir araçtan aldığı trafik bilgilerini kullanarak diğer araçları trafik sıkışıklıkları, kazalar veya benzeri durumlarda alternatif rotalara yönlendirecek. İlk araç, diğer araçlara nerede park edebilecekleri konusunda da bilgi sağlayabilecek.

Ayrıca, Google, herkesin aynı anda varış noktasına ulaşabilmesi için hız tavsiyelerinde bulunacak ve grup üyeleri yolculuk esnasında birbirleriyle iletişim kurabilecekler. Google’ın bu özelliği Haritalar uygulamasına dahil edip etmeyeceği henüz kesin değil, ancak bu tür bir uygulama kullanıcılar arasında büyük ilgi görebilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon