Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Büşra Koça
A+A-
Reset

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından Instagram birçok yeni özelliğini duyurdu!

Instagram, kullanıcıların yapay zeka kullanarak Reels ve Hikayeleri için özel çıkartmalar oluşturmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik ekliyor. Meta’nın Segment Anything yapay zeka modeli tarafından yönlendirilen çıkartmalar, telefonunuzun Film Rulosu’ndan kendi fotoğraflarınızı veya videolarınızı yükleyerek ya da Instagram’daki uygun fotoğraflar ve videolar arasından seçim yaparak oluşturulabilecek.

Yapay zeka modeli, Apple’ın iOS 16’yı piyasaya sürmesiyle ortaya çıkan görüntü kesme özelliğine benzer şekilde, bir görüntüdeki herhangi bir nesneyi tek bir tıklamayla “kesip çıkarmanıza” izin veriyor. Apple ayrıca iMessage’da, fotoğrafın öznesine dokunup basılı tutarak ve ardından arka plandan kaldırarak kendi çıkartmalarınızı (en sevdiğiniz evcil hayvanınızın çıkartması gibi) yapmanıza olanak tanıyor.

Meta’nın özel Instagram çıkartmaları da aynı şekilde çalışıyor. Uygulamayı belirli bir medya parçasına yönlendirdiğinizde, fotoğrafın konusunu sizin için otomatik olarak vurgulayacak. Ancak yapay zeka yanlış yaparsa veya çıkartmayı biraz değiştirmek isterseniz, çıkartmayı manuel olarakta seçebilirsiniz. Ardından, kaydedilen çıkartmayı Reels veya Hikayenize eklemek için “Çıkartmayı Kullan” seçeneğine dokunuyorsunuz.

Kullanıcılar bu özelliğe çıkartma arama giriş kutusunun altında Anket, Seninkini Ekle, Bilgi Yarışması ve diğerlerinin yanında yer alan yeni “Oluştur” seçeneğinden erişebilecekler.

Şu anda “test” olarak adlandırılan yeni özel yapay zeka çıkartmaları, Instagram ve Reels için yeni “geri al” ve “yinele” özellikleri; tek tek klipleri ölçeklendirmek, kırpmak ve döndürmek için yeni araçlar ve Reels’ınıza sesli klipler ekleyerek caps yapmak için yeni bir Medya Klip merkezine erişim dahil olmak üzere bir dizi başka içerik oluşturucu odaklı özellik ile birlikte geldi.

Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Şaşırtıcı bir şekilde, şirket ayrıca Gönderiler için yeni fotoğraf filtreleri de ekledi – bir zamanlar Instagram’ı ilk günlerinde tanımlayan, ancak o zamandan beri sosyal medya uygulaması video, Hikayeler ve Reels peşinde koşarken arka plana atılan bir özellik.
Instagram bir blog yazısında, filtrelerin hem “ince renk düzenlemeleri” sunan hem de daha “etkileyici stiller” için 25 filtre özelliği içerdiğini söyledi.

Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Yeni gelen özellikler içerisinde 10 yeni İngilizce metinden sese ses (şu anda belirli ülkelerde), altı yeni metin yazı tipi ve stili ve anahat desteği ekledi.

Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Instagram, trend olan sesleri aramak veya Film Rulosu’nun üst kısmından ses tarayıcısına erişmek için yeni yollar eklemek ve Taslakları yeniden adlandırabileceğiniz ve planlayabileceğiniz Taslakların modern bir görünümünü eklemek de dahil olmak üzere diğer özellikleri de değiştirdi.
Ayrıca artık kullanmak istediğiniz fotoğraf ve videoları ararken Film Rulonuzu yakınlaştırabilir ve arayabilirsiniz.

Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Metrikleri takip eden içerik oluşturucular için Instagram ve Facebook “Tekrar Oynatmalar” adında yeni bir Reels metriği ekliyor ve bu metrik artık “İlk Oynatmalar” ile birleştirilerek toplam “Oynatmalar” rakamı elde edilecek.
Bu rakam, bir Reels’i iki veya daha fazla izleyen bir kullanıcı hala yalnızca bir kullanıcı olduğu için Reels’in rakamlarını düşürüyor – ancak “İlk Oynatmalar” rakamı yine de içerik oluşturucuların erişimlerini bireysel kullanıcılar açısından anlamalarına yardımcı olacak. Daha sonra Meta, içerik oluşturucuların etkileşimli gerçek zamanlı bir Elde Tutma Tablosunda Reels’in kaç kişinin izlediğini görebileceklerini söylüyor.

Instagram, Birçok Yeni Özellik Getirdi! Reels İzlenmeleri Düşecek

Yeni özellikler bugünden itibaren Instagram’da kullanıma sunuluyor, ancak güncellemelerin tüm Instagram kitlesine ulaşması birkaç gün sürebileceğinden bunları hemen göremeyebilirsiniz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon