Intel, Meteor Lake Masaüstü İşlemcilerinin 2024’te Geleceğini Doğruladı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Intel Meteor Lake CPU’ları, masaüstü bilgisayarlar için 2024 yılında resmi olarak gelecek. Bu haberi, Intel’in İstemci Bilgi İşlem Grubu Başkan Yardımcısı Michelle Johnston Holthaus’un bir röportajında doğruladı. Önceki söylentiler ve sızıntılar, CPU serisinin iptal edildiğini ve Arrow Lake adlı başka bir masaüstü CPU serisine odaklanıldığını ima etmişti. Ancak şimdi Meteor Lake CPU’larının masaüstü bilgisayarlarda yer alacağı kesinlik kazanmış gibi görünüyor.

Meteor Lake CPU’ları, Intel’in İstemci Bilgi İşlem Grubu çipi olarak büyük bir öneme sahiptir. Michelle Johnston Holthaus’un bu ürünün masaüstü bilgisayarlar için geleceğini onaylaması, Intel’in 2024 yılında iki farklı ürün serisi sunabileceğini gösteriyor.

Meteor Lake CPU’ları, öncelikle dizüstü bilgisayarlar gibi mobil platformlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve bu ürünlerin lansmanı 14 Aralık’ta başlayacaktır. Bu nedenle, yeni masaüstü CPU’ların CES 2024’e kadar tanıtılması muhtemeldir.

Başlangıçta, Meteor Lake CPU’ları, 6+8 konfigürasyonlarıyla geleceği düşünülüyordu, ancak bu planlar değişebilir. Bu CPU’lar, Intel’in LGA 1700 soketli CPU ailesinin halefleri olacak.

Intel, Meteor Lake Masaüstü İşlemcilerinin 2024'te Geleceğini Doğruladı

Masaüstü CPU’larını barındırmak için Intel 800 serisi platformu kullanacak olan LGA 1851 soketi duyduk. Arrow Lake-S Masaüstü CPU’larının 2024’ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor, bu nedenle Meteor Lake-S Masaüstü CPU’ları için biraz zaman olacak.

Ne olursa olsun, Meteor Lake-S CPU’lar, saat hızı artışları ve yeni bir Core i7 SKU’su ile Raptor Lake Refresh serisine göre güzel bir güncelleme sunacak. Ayrıca, Meteor Lake, yeni P-Core (Redwood Cove) ve E-Core (Crestmont) mimarileriyle birlikte güçlü yeni Arc Xe-LPG grafiklerini de sunacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon