iOS 17.1 24 Ekim’de Piyasaya Sürülecek

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Fransız düzenleyici grup ANFR’ye göre (iPhoneSoft aracılığıyla) Apple’ın yaklaşan iOS 17.1 güncellemesi 24 Ekim’e kadar halka sunulacak. Çıkış tarihi ANFR’nin web sitesinde, Apple’ın iPhone 12’deki radyasyon seviyelerini ele alma planını özetleyen bir güncellemede paylaşıldı.

Fransızca olan güncellemenin çevirisinde “Apple, Fransa’da bir güncelleme dağıtmayı kararlaştırdı” ifadesi yer alıyor. “Bu çözüm en geç 24 Ekim’e kadar tüm kullanıcılara sunulacaktır” şeklinde bilgi veriliyor.

Apple bu hafta başında iOS 17.1’in iPhone 12 radyasyon seviyelerini düşürecek bir ince ayar içereceğini doğrulamıştı. Eylül ayında Fransa, Apple’a iPhone 12’nin satışını durdurmasını ve cihazları Avrupa elektromanyetik radyasyon standartlarına uygun hale getirmek için “düzeltmesini” emretmişti. Emir, ANFR’nin iPhone 12’nin Özgül Emilim Oranının (SAR) kilogram başına 5,74 watt ile Avrupa Birliği tarafından belirlenen sınırın üzerinde olduğunu tespit etmesinin ardından geldi.

iOS 17.1 24 Ekim'de Piyasaya Sürülecek

Apple’a göre ANFR, radyasyon testlerinde bir hata yaptı ve iPhone’daki vücut dışı algılayıcı mekanizmayı hesaba katmayan bir test protokolü kullandı. iPhone’lar, optimize edilmiş bir hücresel performans için vücut üzerinde tutulmadıklarında iletim güçlerini artırmalarına olanak tanıyan yerleşik bir özelliğe sahiptir.

Apple, vücut dışı algılama özelliğinin SAR gerekliliklerine uymak için etkili bir mekanizma olduğunun uluslararası düzeyde kapsamlı bir şekilde test edildiğini ve doğrulandığını söylüyor ancak şirket yine de Fransa’daki iPhone’larda bu özelliği devre dışı bırakmayı kabul etti.

Apple’a göre iPhone 12’nin kullanımı “her zaman olduğu gibi” güvenlidir. iOS 17.1 güncellemesinden sonra, Fransa’daki iPhone 12 modelleri artık vücut dışı durumu algılandığında iletim güçlerini artırmayacak, bu nedenle hücresel sinyalin düşük olduğu alanlarda kapsama alanı bazı kullanım durumlarında daha düşük hücresel performansa neden olabilir.

iOS 17.1 Diğer Özellikleri

Bahsedilen özellik dışında iOS 17.1 güncellemesi, iOS 17 işletim sistemine Apple Music favori sistemi, internet üzerinden AirDrop desteği, Cüzdan uygulamasında banka ve kart bakiyelerini görmek için yeni seçenekler, iPhone 15 Pro Eylem Düğmesi’nde yapılan değişiklikler ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi başka değişiklik getiriyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon