iPad Pro, 2024’te OLED Ekran ve M3 Çip İle Geliyor!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Apple önümüzdeki yıl iPad Pro modellerini OLED ekranla yükseltmeyi planlıyor.

Cihazların hem tasarım hem de iç donanım açısından değişikliklere sahip olacağı ancak yeni ekranın gelecek modellerin en önemli özelliği olmaya devam edeceği bildiriliyor. iPad Pro’nun her iki modelinin de 2024 yılının ortalarında OLED ekranla piyasaya sürüleceği bildiriliyor. Daha önce Apple’ın yeni modelleri önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığı söylenmiş ancak herhangi bir zaman dilimi belirtilmemişti.

Apple OLED iPad Pro’yu TSMC’nin 3nm işlemine dayalı M3 çip ile 2024 ortalarında piyasaya sürecek

DigiTimes, Apple tedarikçilerinin OLED panel üretim kapasitesini artırmaya başladığını ve bunun da iPad Pro lansmanının yakında gerçekleşebileceğine işaret ettiğini bildirdi. Haberin bir doğruluk payı varsa, 2024 ortası zaman dilimi, OLED iPad Pro modellerinin WWDC 2024 lansmanına işaret ediyor.

Raporda lansman dışında Apple’ın iPad Pro için hibrit bir OLED ekran kullanacağından da bahsediliyor. Bu hibrit paneller esnek ve sert malzemelerden oluşacak ve cihazların daha ince bir profile sahip olmasını sağlayacak. Şirket nihayet 11 inç iPad Pro’yu ekran teknolojisi konusunda ciddiye alıyor. Şu anda iPad Pro’nun yalnızca 12.9 inçlik modelinde mini LED panel bulunurken, daha küçük olan 11 inçlik modelde LCD bulunuyor. Ancak OLED ekran 11 inç ve biraz daha büyük olan 13 inç iPad Pro’da mevcut olacak.

Eğer aşina değilseniz, OLED paneller parlaklık seviyeleri, daha iyi kontrast oranı ve renk doğruluğu açısından LCD ve mini-LED panellerden daha üstün. Ayrıca, panelin düşük güç tüketen yapısı nedeniyle daha iyi pil ömrüne katkıda bulunur.

Dahili özelliklere gelince, OLED iPad Pro, TSMC’nin 3nm mimarisine dayanan Apple’ın M3 çipi tarafından desteklenecek. Bu, çipin daha az güç tüketirken gelişmiş hesaplama ve grafik performansı sunabileceği anlamına geliyor. OLED iPad Pro’nun tasarımı da daha ince çerçeveler ve genel olarak daha ince bir profille değiştirilebilir. Ancak son söz Apple’a ait olduğu için bu aşamada bunlar sadece iddia niteliğinde.

Apple’ın yaklaşmakta olan OLED iPad Pro’su, tasarım açısından çok şey sunan Samsung’un Galaxy Tab S9 Ultra’sına karşı rekabet edecek. Ayrıca, gelecek OLED iPad Pro modelleri çok sayıda yeni özellik ve değişiklikle piyasaya sürüleceğinden, Apple makinenin fiyatını da artırabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon