Kuo’ya Göre Yeni 12,9 inç iPad Air 2024 Başlarında Geliyor

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, önümüzdeki yıl tamamen yenilenecek iPad serisine daha büyük 12.9 inçlik yeni bir iPad Air ekleyecek ve Apple’ın tanıtım yol haritasında iki iPad Air modeli öncelikli olacak.

Kuo son değerlendirmesinde, Apple’ın 2024’ün ilk çeyreğinde seri üretime geçmesi planlanan yeni çiplerle 10.9 inç ve 12.9 inç iPad Air’lerden başlayarak mevcut tüm modelleri güncelleyerek iPad serisinde bu yılki hareket eksikliğini telafi edeceğini öngörüyor.

Kuo, daha önce söylentileri dolaşan yepyeni 12,9 inç iPad Air’in, Apple’ın mevcut iPad Pro modellerindeki mini LED teknolojisinden yoksun, ancak aynı oksit arka panelden yararlanacak yeni bir LCD ekrana sahip olacağını söylüyor. Bu da a-Si arka panel kullanan mevcut 10.9 inç iPad Air’den daha iyi bir ekran performansı sunacak.

Sırada bir süredir söylentileri devam eden OLED iPad Pro modelleri var. Apple, ikinci çeyrekte yeniden tasarlanmış bir kasaya ve yeni M3 çipe sahip yeni bir 11 inç ve 13 inç iPad Pro piyasaya sürecek.

Kuo, Apple’ın 2024 üretim yol haritasında son olarak yeni bir iPad mini ve Apple’ın en uygun fiyatlı tableti olan 11. nesil iPad’in yer alacağına inanıyor. Bu, Apple’ın ürün gamında halen 10. nesil modelle birlikte sunulan 9. nesil iPad’in kullanımdan kaldırılmasını da beraberinde getirecek.

Kuo, bu değişikliklerin iPad sevkiyatlarında bu yıla kıyasla sadece mütevazı artışlar sağlayacağına inanıyor ve 2023’e kıyasla 2024’te yaklaşık 52-54 milyon adet öngörüyor. Böyle bir artış, Apple’ın pandemi sırasında 2022’de gönderdiği 63 milyon iPad’lik zirvenin çok uzağında kalıyor.

Bloomberg’den Mark Gurman da kısa süre önce Apple’ın 2024 yılı boyunca tüm iPad serisini güncelleyeceğini öne sürdü, ancak onun zaman çizelgesi tahmini Kuo’dan biraz farklı ve daha büyük yeni bir iPad Air’den bahsetmiyor.

Gurman daha önce düşük ve orta sınıf iPad’lerin Mart 2024 gibi erken bir tarihte güncellenebileceğini bildirirken, M3 çipli ve OLED ekranlı yeni 11 inç ve 13 inç iPad Pro modellerinin 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürülmesini bekliyor. Bir sonraki iPad Air ve iPad mini’nin sırasıyla M2 ve A16 Bionic çiplerle donatılması muhtemel.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon