Meta Quest 3, Sanal Gerçeklik Gözlüğü Geliyor!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Meta, sanal ve artırılmış gerçeklik endüstrisinde büyük bir etki yaratıyor. Gelişmiş teknoloji dünyasında adını sıkça duyduğumuz Meta, uzun zamandır beklenen bir lansman gerçekleştirdi ve bu seferki merak konusu Meta Quest 3 oldu. Apple Vision Pro ile rekabet eden bu yeni başlık, dikkat çeken özellikleriyle gündemi salladı.

Meta Quest 3’ün özellikleri oldukça etkileyici. Haziran ayında yapılan bir duyuru sonrasında cihaz hakkında bazı bilgiler sızdı, ancak şimdi nihayet resmi olarak satışa sunuldu. Quest 3, Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon XR2 işlemci ile güçlendirilmiş durumda. Bu yeni işlemci, önceki Quest 2 modeline göre iki kat daha fazla performans sunması bekleniyor. Bu, sanal gerçeklik deneyimlerinizin daha akıcı ve etkileyici olmasını sağlayacak. Meta Quest 3 ile kullanıcılara daha yüksek çözünürlük ve daha geniş bir alan derinliği sunmakta. Meta Quest 3 modelinin ekran yenilenme hızı ise 90Hz.

Ayrıca Meta, cihazın uzun süreli kullanımını düşünerek ekran tasarımında bazı iyileştirmeler yapmış. Quest 3, önceki modele göre yüzde 40 daha ince bir optiğe sahip, bu da daha hafif ve rahat bir giyilebilir deneyim sunuyor demek.

Cihazın kontrolcüleri olan Touch Plus da önemli bir güncelleme geçirmiş durumda. El takibi teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık dış halkalara gerek kalmadan daha kompakt bir tasarıma sahipler. Bu da kullanıcıların ellerini daha özgürce kullanmalarına olanak tanıyor.

Ekran tarafında ise Quest 2’nin 1832×1920 piksel çözünürlüğüne kıyasla, Quest 3 2064×2208 piksel göz başına ekran sunuyor. Ayrıca, Meta, kullanıcıların başlığı daha iyi ayarlayabilmeleri için bir odaklama tekerleği eklemiş, bu da daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Cihazın fiyatları da oldukça ilgi çekici. Temel model olan 128 GB’lık versiyonu 499 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar için ise 512 GB’lık model 649 dolarlık bir fiyatla karşımıza çıkıyor.

Son olarak, Xbox Cloud Gaming’in Aralık ayında Meta Quest’e geleceği doğrulandı. Bu, Meta Quest kullanıcılarının Xbox’ın üçlü A oyunlarını devasa bir 2D ekranda oynuyormuş gibi deneyimlemelerine olanak tanıyacak, ancak Game Pass Ultimate’a abone olmaları ve her ikisi de ayrı olarak satın alınması gereken desteklenen bir oyun kumandasına sahip olmaları gerekecek.

Meta Quest 3, 10 Ekimde satışa çıkacak.

Tanıtım Videosu

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon