Microsoft, İngiltere İçin Activision Blizzard Haklarını Ubisoft’a Satacak

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Microsoft, anlaşmanın ‘Birleşik Krallık yasalarına göre önemli ölçüde farklı bir işlem’ oluşturduğunu söyledi.

Microsoft, blog yazısında Activision Blizzard oyunlarının bulut oyun haklarını rakibi Ubisoft’a satarak Activision Blizzard birleşme teklifini önemli ölçüde yeniden yapılandırdığını yazdı. Bu, Microsoft’un bulut oyunlarındaki potansiyel hakimiyeti nedeniyle anlaşmayı kısmen engelleyen Birleşik Krallık düzenleyicilerinin önemli bir endişesini giderecek, ancak 18 Ekim’e kadar hiçbir şeyin onaylanmaması ihtimali var.

Microsoft Başkanı Brad Smith, “Ubisoft ile yapılan anlaşmanın bir sonucu olarak Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alma teklifinin Birleşik Krallık yasalarına göre, Microsoft’un 2022’de CMA’nın (İngiliz Rekabet ve Piyasa Kurumu) değerlendirmesine sunduğu işlemden önemli ölçüde farklı bir işlem olduğuna inanıyor” diye yazdı.

Birleşme gerçekleşirse, Microsoft “önümüzdeki 15 yıl içinde piyasaya sürülecek tüm mevcut ve yeni Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarının bulut yayın haklarını, önde gelen bir küresel oyun yayıncısı olan Ubisoft Entertainment SA’ya devredecek. Bu haklar sonsuza dek geçerli olacak,” diye ekledi Smith. Bu, Microsoft’un Activision Blizzard oyunlarını Xbox Cloud Gaming’e özel hale getiremeyeceği veya rakip hizmetlerde nasıl yayınlanacağı konusunda söz sahibi olamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca Ubisoft’un Apple ve diğer Windows dışı sistemlerde Activision Blizzard bulut oyun hizmetlerini sunmasına da izin verecek.

Smith anlaşmanın şartlarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Ubisoft, Activision Blizzard’ın oyunlarının bulut yayın hakları için Microsoft’a tek seferlik bir ödeme ve kullanıma dayalı fiyatlandırmayı destekleyen bir seçenek de dahil olmak üzere piyasa tabanlı bir toptan fiyatlandırma mekanizması yoluyla ödeme yapacak.”

Ubisoft kendi blog yazısında, anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Activision Blizzard oyunlarının bir çok hizmet üzerinden oynanabileceğini belirtti. Ubisoft’tan Daniel O’Connor, “Ubisoft+ Multi Access’e tek bir abonelikle, oyuncular yakında en sevdikleri Ubisoft ve Activision Blizzard oyunlarını PC, Xbox konsolları ve Amazon Luna dahil olmak üzere birden fazla platformda ve Ubisoft+ Classics aracılığıyla PlayStation platformunda oynayabilecekler” diye yazdı.

İngiltere’deki CMA bu yılın başlarında bulut oyun tekeli endişelerini birincil sorun olarak göstererek önerilen birleşmeyi engellemişti. Ancak ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) birleşmeyi engellemek için yaptığı temyiz başvurusunu kaybetmesinin ardından CMA müzakereleri 29 Ağustos’a kadar uzatmayı kabul etti. CMA Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar yapılan görüşmelere dayanarak, her iki taraf da, Microsoft’un yeniden yapılandırılmış bir anlaşma bildirerek CMA’nın tespit ettiği endişeleri giderebileceğine inanıyor” dedi.

Bugün yayınlanan makalede, Birleşik Krallık düzenleyici kurumunun şimdi yeniden yapılandırılan anlaşmayı inceleyeceği ve 18 Ekim’e kadar bir karar vereceği belirtildi. “Bu bir yeşil ışık değil. Yeniden yapılandırılan anlaşmanın ayrıntılarını ve rekabet üzerindeki etkisini, üçüncü tarafların yorumları da dahil olmak üzere, dikkatli ve objektif bir şekilde değerlendireceğiz” dedi. “Amacımız değişmedi, bu yeni anlaşmayla ilgili gelecekte alınacak herhangi bir karar, büyüyen bulut oyun pazarının yenilikçiliği ve seçenekleri teşvik eden açık ve etkili rekabetten faydalanmaya devam etmesini sağlayacaktır.”

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon