Naughty Dog’un Oyun Geliştirmede Linux’a Olan Bağlılığı Sürüyor

Emekcan Güleç
A+A-
Reset

Naughty Dog, oyun geliştirme süreçlerinde Linux araçlarına olan güvenini sürdürüyor. Yeni iş ilanları, şirketin en azından bazı iş istasyonlarında 2024 itibarıyla Ubuntu dağıtımını kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Naughty Dog, oyun geliştirme sürecinde Linux araçlarına olan bağlılığını sürdürüyor. Game Rant tarafından fark edilen yeni bir iş ilanı, şirketin en azından bazı iş istasyonlarında 2024 itibarıyla Ubuntu dağıtımını kullanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, Naughty Dog’un çağdaş oyun geliştirme uygulamalarına dair güncel bilgiler sunan yeni kanıtlarla destekleniyor. Linux, her türlü yazılım geliştiricisi arasında oldukça popüler bir işletim sistemi olmasına rağmen, özellikle PlayStation alanında hakim OS değil. Bunun nedeni, Sony’nin konsolları için resmi geliştirme ortamının esas olarak Windows üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Yine de, Japon şirketinin en az bir yan kuruluşu uzun süredir Linux araçlarına ilgi duyuyor.

Bu, Naughty Dog olup, stüdyo son olarak 2014 yılında açık kaynak işletim sistemine olan güvenini doğrulamıştı. O zaman, Baş Programcı Jason Gregory, stüdyonun oyun geliştirme iş akışının “çok fazla Linux” kullandığını, özellikle güçlü komut satırı araçları nedeniyle açıklamıştı.

Bu durum, on yıl sonra pek değişmemiş olabilir; zira yakın zamanda yayınlanan bir iş ilanı bu durumu ima ediyor. Game Rant tarafından incelenen Naughty Dog ilanı, bir IT yardım masası teknisyeni rolü için Ubuntu Linux dağıtımı bilgisinin bir artı olduğunu belirtiyor. Elbette, rolün doğası, PlayStation stüdyosunun hala Linux araçlarını oyun geliştirme için kullandığını kesin olarak doğrulamıyor. Bunun nedeni, ilan edilen pozisyonun iş istasyonlarını oluşturmak ve dağıtmak için tasarlanmış olması, oyun yapmak için kullanılmak üzere değil. Ancak ilanın içeriği, Naughty Dog’un çağdaş iş istasyonlarının Linux, Windows 10 ve Windows 11 makinelerinin bir karışımı olduğunu ima ediyor1. İş ilanı ayrıca, şirkette şu anda kullanımda olan yapılandırılmış sorgu, betikleme ve programlama dillerine de işaret ediyor; bu liste Bash, PowerShell ve her zaman çok yönlü Python’u içeriyor. Tüm bunlar, Windows veya Linux iş istasyonlarında kullanılabilir, ancak Bash komut dili geleneksel olarak Unix tabanlı işletim sistemlerinde, özellikle macOS ve Linux’ta en yaygın kullanılanlardandır. Naughty Dog’un iş istasyonu kurulum uygulamalarının ayrıntılarına giren ilan, bu süreçlerin en azından yazılım dağıtımı açısından kısmen otomatikleştirildiğini öne sürüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon