Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir ?

Büşra Koça
A+A-
Reset

Nobel Ödülleri, adını duyduğumuzda bilim, edebiyat ve barış dünyasının zirvesine göz kırpan prestijli ödüllerden biri olarak karşımıza çıkar. Her yıl, bu ödüller, dünyanın dört bir yanındaki olağanüstü başarıları ve katkıları tanımak için verilir. Bu ödüller, İsveçli kimyager, mucit ve sanayici Alfred Nobel’in mirası üzerine inşa edilmiş, yaratıcılığı, ilerlemeyi ve insanlığa hizmeti teşvik etmek amacıyla verilmektedir.

Nobel Ödülleri altı farklı alanda sunulur: Fizik, Kimya, Tıp veya Fizyoloji, Edebiyat, Barış ve Ekonomi. Bu alanlarda çalışan bilim insanları, yazarlar, barış savunucuları ve ekonomistler için bu ödülleri almak, büyük bir onurun ötesinde bir ayrıcalıktır. Her bir ödül, o yılın en çarpıcı başarılarına sahip olanlara verilir ve bu ödülü alanlar, dünya genelinde saygı ve hayranlık kazanır.

Nobel Ödülleri tarihinde birçok ünlü ismin adı geçer. Bilim dünyasının öncülerinden edebiyatın büyük ustalarına, barışın kahramanlarından ekonominin öncülerine kadar pek çok kişi bu ödülleri kazanmıştır. Ödül törenleri, her yıl İsveç’in Stockholm şehri ile Norveç’in Oslo şehrinde büyük bir coşkuyla kutlanır ve dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından izlenir.

Peki, Türkiye’de kimler Nobel Ödülü almıştır?

Orhan Pamuk, İstanbul’da doğan bir yazar. Onun eserleri, birçok edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ve bu ödülü kazanan en genç yazarlardan biri olan Pamuk’a sayısız övgü kazandırmıştı. Kitapları 63 farklı dile çevrildi, 100’den fazla ülkede okuyucularıyla buluştu ve tam 13 milyon kopya sattı. Ayrıca, 2006 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasına seçilen Pamuk, Nobel ödülüne layık görülen ilk Türk yazardır.

Diğer Nobel Ödülü’nü alan kişi ise Prof. Dr. Aziz Sancar’dır. Aziz Sancar, 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı olarak tarihe geçti. Nobel Kimya Ödülü’nü, DNA tamir mekanizmaları konusundaki çalışmaları nedeniyle Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile paylaştı.

Aziz Sancar, DNA’nın zarar görmesi durumunda vücudun bu hasarı nasıl onarabileceğini anlamaya yönelik çalışmalarıyla büyük bir başarı elde etti. Bu çalışmalar, kanser ve diğer genetik hastalıkların tedavisi için önemli ipuçları sağladı.

Aziz Sancar’ın Nobel Ödülü, Türk bilim dünyası için büyük bir gurur kaynağı oldu ve bilim alanındaki üstün başarılarına olan uluslararası tanınırlığı artırdı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon