Önce Bi Görseydik! iPhone 15 Tanıtılmadan Zamlanıyor!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Apple’ın 12 Eylül’de gerçekleştireceğin Wonderlust etkinliğine sayılı günler kala, söylentiler hız kesmeden devam ediyor.

iPhone 15 Pro modelleri, yeni titanyum yapı ve daha iyi kamera donanımını içeren çok çeşitli ön yüz özellikleriyle piyasaya sürülecek. Daha önce Apple’ın bu yıl iPhone’un standart ve ‘Pro’ modellerinin fiyatını artırmayı düşündüğü bildirilmişti. Bugün, DigiTimes’tan gelen yeni bir rapor, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için ‘büyük bir fiyat artışının’ yakın olduğunu bir kez daha vurguluyor.

iPhone 15 Pro modelleri, devam eden enflasyon nedeniyle potansiyel talebe zarar verebilecek büyük bir fiyat artışı görebilir.
iPhone 15 Pro modellerinin fiyatındaki artış, telefonlara yönelik talebe zarar verebilir. Apple, fiyat artışını çok sayıda özellik sunarak gerekçelendiriyor. Daha önce sadece ‘Pro’ modellerinin değil, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın da küçük bir fiyat artışı göreceği bildirilmişti. Ancak, standart modellere olan talep bir süredir azaldığı için, şirketin cihazları aynı fiyata sunabileceğinden şüpheleniyoruz.

iPhone 15 Pro modellerine gelince, fiyatın artırılmasının çeşitli nedenleri var. Daha önce Apple’ın iPhone 15 Pro modellerinde 5. sınıf titanyum kullanmasının beklendiğini ve bu sayede cihazların mevcut paslanmaz çelik modellerden daha hafif ancak daha güçlü olacağını bildirmiştik. Buna ek olarak, iPhone 15 Pro Max’in, iPhone 14 Pro Max’teki kamera lensine kıyasla ekstra maliyete neden olabilecek bir periskop lensine sahip olması bekleniyor. Bunlara ek olarak, TSMC’nin 3nm üretimini temel alan daha hızlı A17 Bionic, iPhone 15 Pro modellerinin fiyatının artmasına katkıda bulunacak.

Apple’ın iPhone 15 Pro modellerinin fiyatını 200 dolara kadar artırabileceğini daha önce duymuştuk.

Haberin doğruluk payı varsa, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14 Pro Max’in 1.099 dolarlık fiyatına kıyasla 1.299 dolardan başlayabilir. Apple’ın temel modelde daha hızlı bir işlemci, daha iyi kamera donanımı, daha güçlü bir yapı ve daha yüksek temel depolama alanı sunacağını belirtelim. Tüm bu iyileştirmelerle birlikte, fiyat artışı bir dereceye kadar haklı olsa da enflasyon endişeleri nedeniyle şirket için iyi bir fikir olmayabilir.

Eğer talep Apple’ın tahminlerinin altında kalırsa, bu durum şirketin kar marjlarına zarar verebilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon