Samsung, iPhone’larda Kalabilmek İçin Her yıl 20 Milyar Dolar Civarı Ödeme Yapıyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

Google ve Apple uzun süredir rekabet halindeler. Her iki şirketin de pazarda ayakta kalabilmek ve daha fazla inovasyon yapabilmek için birbirlerine ne kadar ihtiyaç duyduklarını düşünürsek, iOS ve Android arasındaki rekabet hiç bitmeyecek. Apple’ın sırf arama motoru iPhone’larda varsayılan olsun diye fazlasıyla para alması sürpriz olmamalı.

Google, iPhone’larda varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple’a her yıl 20 milyar dolardan fazla ödeme yapıyor

Yeni bir rapora göre Google, iPhone’larda varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple’a 18 milyar ila 20 milyar dolar arasında bir ödeme yapıyor. Bu değerlendirme, Apple ile Google arasında imzalanan ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmakta olan Bilgi Hizmetleri Anlaşması bağlamında yapıldı.

Söz konusu raporda ayrıca federal mahkemenin Google aleyhine karar verme ihtimali olduğu ve bunun gerçekleşmesi halinde Apple ile yapılan anlaşmanın da feshedileceği belirtiliyor. Söz konusu anlaşma Apple’ın yıllık işletme kârının %14 ila 16’sını oluşturuyor. Arama motoru devinin mali raporuna bakıldığında, şirketin toplam reklam gelirinin %22’sini trafik edinme maliyetlerine ödediğini görülüyor. Bu %22’den Apple %40 pay alıyor. Hesaplama yaptığımızda Apple’ın Google’ın toplam reklam gelirinin %8,8’ini aldığını fark ediliyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon