Samsung, Yazılım Güncellemelerini 5 Yıla Uzatıyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

Google geçtiğimiz hafta yeni duyurduğu Pixel 8 cihazlarına yedi yıllık yazılım, güvenlik ve işletim sistemi güncellemeleri sunmaya başlayacağını açıklayarak hepimizi şaşırtmıştı. Bu yeni yazılım politikası, Google’ın dört yıldır güvenlik ve işletim sistemi güncellemeleri sunan Samsung’u geride bırakarak bir kez daha yazılım güncellemelerinin kralı olduğu anlamına geliyordu. Ancak görünen o ki Güney Koreli firma, bazılarının beklediği şekilde olmasa da, şimdiden oyunu yükseltmeyi planlıyor.

Google’dan sonra Samsung da muhtemelen AB’nin baskısı nedeniyle yazılım oyununu geliştiriyor ama buna gerçekten ihtiyacımız var mı?

Samsung yöneticisi Shin-Chul Baik, şirketin beş yıldan daha uzun süreli telefon güvenlik güncellemelerini nasıl “aktif olarak tartıştığını” anlattı. Baik ayrıca bu hamlenin akıllı telefon üreticilerini daha uzun süre güncelleme sunmaya zorlayan düzenlemelerden kaynaklandığını belirtti. Bu muhtemelen şirketin şu anda AB’den gelen baskıya boyun eğdiği anlamına geliyor diyebiliriz.

Ne yazık ki Samsung, bu yazının yazıldığı sırada işletim sistemi güncellemelerinin durumu hakkında konuşmadı. Bu da işletim sistemi güncellemelerinin hala dört yıl olduğu anlamına geliyor ki bu yeterince iyi ancak artık en iyisi değil. Eğer şirket son kararı uygularsa, bu dört yıllık işletim sistemi güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri alacağımız anlamına geliyor.

Açıkçası, bir telefonu yedi yıl boyunca kullanacak biri değilim, bu nedenle bir cihazı bu kadar uzun süre desteklemenin anlamını göremiyorum. Burada söz konusu olan başka sorunlar da var. Donanımın yazılımdan farklı yaşlandığı gerçeği de dahil olmak üzere, Pixel 8 serisinin yedi yıl boyunca yazılım güncellemeleri alacağı kullanıcıları muhtemelen mutlu edecektir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon