Sony Alpha 7C Serisine Ait İki Yeni Kamerayı Kullanıcılarıyla Buluşturuyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

61MP yüksek çözünürlüklü sensöre sahip Alpha 7C R ile en yeni fotoğraf ve video performansına sahip Alpha 7C II kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Sony, taşınabilir full frame değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri α7C serisinin Alpha 7C II ve Alpha 7C R modellerini fotoğraf tutkunlarına sunuyor.

Alpha 7C II, etkileyici 33.0 megapiksel efektif çözünürlüğe sahip full frame görüntü sensörü ile donatılmış durumda. Kompakt ve hafif tasarımı (yaklaşık 12 cm genişlik x 7 cm yükseklik x 6 cm derinlik ve yaklaşık 513 gram ağırlık), son teknoloji fotoğraf ve video özelliklerini bir araya getiriyor. Bu model, α7C serisinin tanınmış özelliği olan performansı kompakt boyutta sunma geleneğini sürdürüyor ve özellikle seyahat ve sokak fotoğrafçılığı gibi farklı çekim senaryolarına uygunluğuyla öne çıkıyor.

Diğer yandan, Alpha 7C R modeli de hafif ve kompakt bir gövde içinde barındırdığı Alpha 7R V modeline benzer bir görüntü sensörüyle dikkat çekiyor. 61.0 megapiksel efektif çözünürlüğe sahip Alpha 7C R, geniş ton aralığı ve yüksek çözünürlük sunan tam çerçeve değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesi olarak öne çıkıyor. Taşınabilirlik ve yüksek çözünürlüğün bir araya geldiği bu model, günlük anıların yanı sıra portre, doğa ve manzara gibi farklı çekim türlerinde de yüksek kalitede sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

İçerik oluşturucular için hazırlandı

Her iki model de Sony’nin en son değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri olan Alpha 7R V ve Alpha 6700, AI işleme birimi ve BIONZ XR® işlemcileri gibi güçlü özellikler sunarak kullanıcılara üstün performans sunmaktadır. Gerçek Zamanlı Tanıma AF özelliği, geniş bir nesne yelpazesini yüksek doğrulukla tanıma yeteneği sunarken, 5 eksenli gövde içi görüntü sabitleme özelliği sayesinde yedi adımlık çekim avantajı sağlanmaktadır.

Video performansı açısından, her iki model de yüksek kaliteli 4:2:2 10 bit video kaydını destekleyen 4K60P çözünürlüğü sunmaktadır. Ayrıca, bu modeller Sony’nin ünlü S-Cinetone renk dinamiklerini barındırarak zengin sinematik videoların oluşturulmasına imkan tanımaktadır. Aktif Mod gövde içi görüntü sabitleme özelliği, yapay zeka temelli otomatik çerçeveleme, dijital ses arayüzü desteği gibi özelliklerle bir araya gelerek yüksek kaliteli video çekim deneyimi sunmaktadır.

Sony Avrupa Görüntüleme Ürünleri ve Çözümleri Pazarlama Başkanı Yann Salmon Legagneur, “Sony olarak içerik üreticilerinin beklentilerini her zaman en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.” diyerek, Alpha 7C II ve Alpha 7C R modellerinin aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde yüksek kaliteli görüntü performansını kullanıcılara sunma konusunda önemli bir adım olduğunu vurguladı. Legagneur sözlerine, “Bu yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle, hem fotoğraf hem de video içerik üreticilerinin ihtiyaçlarına cevap veren yeni bir cihaza sahip olmalarını sağlıyoruz.” şeklinde devam etti.

Alpha 7C II’nin Ana Özellikleri

Sony Alpha 7C Serisine Ait İki Yeni Kamerayı Kullanıcılarıyla Buluşturuyor
  • Yüksek görüntüleme performansı elde etmek için yaklaşık 33.0 efektif megapiksele sahip full frame arkadan aydınlatmalı Exmor R® CMOS sensör ve en yeni BIONZ XR® görüntü işleme motoru.
  • Yaklaşık 13 cm x 9,6 cm x 8,1 cm boyutlarında ve yaklaşık 698 gram ağırlığında olan Alpha 7 IV ile karşılaştırıldığında Alpha 7C II %22’ye kadar daha hafiftir ve %45’e kadar daha az hacme sahiptir.
  • Standart ISO hassasiyetleri hem fotoğraflar hem de filmler için 100 ila 51200 arasında değişiklik gösterir (fotoğraflar için genişletilmiş ISO 50 ila 204800), yüksek hassasiyetli, gürültüsüz çekim imkânı.

Alpha 7C R’nin Ana Özellikleri

Sony Alpha 7C Serisine Ait İki Yeni Kamerayı Kullanıcılarıyla Buluşturuyor
  • Yüksek çözünürlüklü ve yüksek netlikte görüntüleme performansı elde etmek için yaklaşık 61.0 efektif megapiksele sahip full frame arkadan aydınlatmalı Exmor R® CMOS sensör ve en yeni BIONZ XR® görüntü işleme motoru.
  • Yaklaşık 13 cm x 9,9 cm x 8 cm boyutlarında ve yaklaşık 725 gram ağırlığında olan Alpha 7R V ile karşılaştırıldığında, ALPHA 7C R yaklaşık %29 daha hafiftir ve yaklaşık %53 daha az hacme sahiptir.
  • Standart ISO hassasiyeti hem fotoğraflar hem de filmler için 100 ila 32000 arasındadır (fotoğraflar için genişletilmiş ISO 50 ila 102400).
  • 7.0 adımlı optik 5 eksenli gövde içi görüntü sabitlemeye ek olarak, 1 piksel seviyesindeki hafif bulanıklığı algılama ve düzeltme özelliği.
  • Yüksek çözünürlüklü bir görüntü oluşturmak için birden fazla görüntüyü alıp bunları bilgisayarda sentezleyen Piksel Kaydırmalı Çoklu Çekim özelliğiyle donatılmıştır.
  • Alpha 7C R ile verilen GP-X2 kavram kolu ile birleştirerek, uzun süre çekim yaparken veya telefoto lens kullanırken bile sabit bir tutuşla rahatça çekim yapma imkânı.

Alpha 7C II ve Alpha 7C R’nin Ortak Özellikleri

Sony Alpha 7C Serisine Ait İki Yeni Kamerayı Kullanıcılarıyla Buluşturuyor

1-Kompakt boyut ve yüksek hareket kabiliyeti

Hem Alpha 7C II hem de Alpha 7C R modelleri, kullanıcılarına kullanım ve taşıma kolaylığı sunar. Kompakt boyutları (her iki model de yaklaşık 12,4 cm genişlik x 7 cm yükseklik x 6,4 cm derinlik) ve hafif yapısı, Alpha 7C II için yaklaşık 513 gram ve Alpha 7C R için yaklaşık 515 gram ağırlığıyla, kullanıcıların her an beraberinde taşımasını sağlar.

Bugün duyurulan geniş açılı zoom lens olan SEL FE 16-35MM F/2.8 GM II ile birleştirildiğinde, tam zoom aralığında F2.8 parlaklık sunan G Master™ kalitesiyle mükemmel görüntü ve yüksek hızlı otomatik odaklama elde edilir. Kullanıcılar, Sony’nin 70’ten fazla E-mount lens seçeneği arasından favori lenslerini rahatlıkla bu iki kamerada özgürce deneyimleyebilirler. Hem fotoğraflarda hem de filmlerde, farklı çekim kabiliyetlerinin tam potansiyelini yaşama imkanı bulurlar.

2-Dahili AI işleme birimi sayesinde geliştirilmiş konu tanıma performansına sahip AF performansı

α7R V modeline benzer yapay zeka işleme özelliklerine sahip olan bu fotoğraf makinesi, Gerçek Zamanlı Tanıma AF fonksiyonu sayesinde nesneleri son derece hassas bir şekilde algılayabiliyor. Örneğin, insanların fotoğraflarını çekerken, kişinin poz vermesi karmaşık olsa veya yüzü kısmen gizlense bile, poz tahmini teknolojisi sayesinde nesneyi yüksek doğrulukla saptayabilir ve izlemeye devam edebilir.

α7C serisi, mevcut insanlar ve hayvanlar yanı sıra, kuşları, böcekleri, araçları, trenleri ve uçakları gibi nesneleri de aynı yüksek düzeyde doğrulukla tanımlayabilir.

3-Gelişmiş video performansı

Alpha 7C II ve Alpha 7C R modelleri, 7K ve 6K çözünürlüğe denk gelen yüksek kalitede video çekim imkanı sunarak detayları derinlemesine yakalıyor. Bu kameralar, 4K video çıkışında yüksek kalite sunmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, geniş 14+ stop dinamik aralığıyla donatılan bu kameralar, yüksek kontrastlı sahnelerde dahi aşırı veya düşük pozlamayı en aza indirerek zengin tonlamalar sunar.

Log çekim modunda kullanıcının içe aktardığı LUT’lar, kamera ekranında görüntülenebilir, böylece çekim sırasında son görüntüyü görmek ve post prodüksiyon aşamasında kontrol etmek mümkün olur. Ayrıca, Sony’nin özel özelliği olan S-Cinetone™ sayesinde, kameradan çıkan görüntülere doğrudan sinematik bir hava katabilirsiniz, böylece post prodüksiyon gerektirmeden etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sony’nin Cinema Line teknolojisinden türetilen S-Cinetone, sağlıklı ve doğal ten renkleri için gerekli olan orta tonları sunarak sinema kalitesi sağlar. Aynı zamanda Creative Look özelliği, videoların ve fotoğrafların görünümünü ve atmosferini kolayca değiştirme olanağı sunar.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon