Spotify, Müzik Listenizi Ruh Halinize Göre Şekillendiriyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Dünyanın en fazla kullanılan çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify’dan yeni bir özellik geliyor.

Spotify, gün boyunca ruh halinize uyum sağlayan ve sürekli gelişen bir çalma listesi olan daylist ile bir kez daha kişiselleştirilmiş çalma listeleri paketine yeni bir ekleme yapıyor. Şirket, yeni çalma listesinin Discovery Weekly, On Repeat, tür karışımlarınız ve diğer kişiselleştirilmiş çalma listelerinin yanında yer alacağını ve “her versiyonunuz” için tasarlanmış sürekli yenilenen bir çalma listesi sunacağını söylüyor.

Çalma listesi, Spotify uygulamasıyla olan geçmiş etkileşiminize bağlı olarak gününüzü yansıtacak yeni parçalar ve başlıklarla gün boyunca birden çok kez güncellenecek. Örneğin, belirli sabahlarda neşeli ve mutlu müzikler dinliyorsanız, Spotify tarafından sağlanan bir daylist çalma listesi örneğinin görüntüsüne göre, “sabahın erken saatlerinde yatak odası pop şarkısı” gibi bir öneri alabilirsiniz. 🙂

Spotify, Müzik Listenizi Ruh Halinize Göre Şekillendiriyor

Spotify’ın önerdiğine göre, gün listenizde “perşembe akşamı pencereler kapalı heyecan dalgası” veya “cuma sabahı mutlu dans enerjisi” gibi bunun gibi biraz saçma alt başlıklar bulunabilir. Bu özellik, Spotify’ın bu yılın başlarında Niche Mixes’i başlatmasını sağlayan müzik metadata anlayışını temel alıyor gibi görünüyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar neredeyse her türlü aktiviteyi, titreşimi ya da estetiği yazarak karşılığında özel bir çalma listesi alabiliyordu. Şimdi bu “hisler” gerçek Spotify kullanımınızla eşleştirilerek gün boyunca nasıl müzik dinlemek istediğinizi gösteren tek duraklı bir çalma listesi oluşturuluyor.

Gün listenizin grafikleri de gün boyunca uyum sağlayarak sabah için mavi bir arka plan üzerinde sarımsı bir güneş ışığı tonundan, akşam gün batımı renklerine, gece ay ışığına ve ardından gece geç saatlerde daha koyu bir siyaha dönüşecek.

Yeni çalma listesi ayrıca, hazır ekran görüntüsü, kişiselleştirilmiş çıkartma veya özelleştirilebilir paylaşım kartı ile birlikte gelen sosyal için tasarlanmış yerleşik bir paylaşım özelliği içeriyor.

Spotify, Müzik Listenizi Ruh Halinize Göre Şekillendiriyor

Daylist, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere İngilizce konuşulan pazarlarda hem ücretsiz hem de Premium kullanıcılar için kullanıma sunuluyor. Önümüzdeki aylarda ülkemiz dahil tüm dünyada aynı hizmet verilecek.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon