Spotify, Play Store İçin Google’a Hiç Komisyon Ödemiyormuş!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Google’ın ortaklık başkanı Don Harrison, Epic ve Google davasındaki ifadesinde Spotify ile yapılan anlaşmanın ses şirketinin Play Store ücret ödemediği belirtti.

Örnek vermek gerekirse, siz bir uygulama geliştirdiniz ve bunu Google Play Store’a yüklediniz. Kullanıcılardan para almaya başladığınızda belli bir kısmını Google’a komisyon olarak ödersiniz. Bu komisyon oranı yüzde 15’tir, ancak kendi ödeme yönteminizi kullanırsanız bu oran yüzde 11’e düşüyor.

Ayrıntılar, Google’ın ay başında mahkemeden Spotify ile yaptığı anlaşmanın ayrıntılarının gizli tutulmasını talep etmesinin ardından dün ortaya çıktı.

Spotify, Google’a sadece yüzde 4 komisyon ödemiş

Spotify, ödemeleri kendi sistemi üzerinden aldığında yüzde 0, Google ödeme sistemi üzerinden aldığında ise yüzde 4 komisyon ödüyor. 

Google’ın uluslararası ortaklıklardan sorumlu yetkilisi Don Harrison’un mahkemede verdiği ifadeye göre, Google ile Spotify arasındaki anlaşma oldukça avantajlıydı. Spotify, kendi ödeme yöntemini kullanarak abonelik ücretini ödeyen kullanıcılar için Google’a herhangi bir komisyon ödemezken, Google’ın ödeme yöntemini kullanan satın almalardan sadece yüzde 4’lük bir komisyon ödüyordu. Harrison, bu anlaşmanın arkasındaki nedenlere dair çarpıcı bir ifade kullanarak, Spotify’ın “benzeri görülmemiş” bir popülerliğe sahip olduğunu ve Android ekosisteminde sorunsuz bir şekilde çalışması gerektiğini belirtti. Spotify olmadığında kullanıcıların Google Play’den uzaklaşacağını da ekledi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon