Starlink İnternet, Türkiye’ye geliyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, bir X (Twitter) paylaşımında SpaceX’in uydu internet hizmeti Starlink’in Türkiye’de faaliyete geçmesi için atılan adımlardan bahsetti. SpaceX’in Starlink internet hizmeti, birçok ülkede kullanımda bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak BTK ve SpaceX yetkililerinin düzenlediği toplantı, özellikle Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sonrasında gerçekleşmesi dikkatleri üzerine aldı.

Sayan, “Bu taleplerine istinaden, bugün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuzda SpaceX yetkilileri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı neticesinde; 25 Eylül 2023 Pazartesi günü uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlarımız başta olmak üzere tüm haberleşme sektörümüz ve kamuoyu görüşlerini alacağız.” ifadelerini kullandı.

25 Eylül tarihinde, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), Türkiye’deki haberleşme sektörü ve kamuoyunun görüşlerini paylaşmak üzere paydaşlarıyla bir araya gelecek. Eğer BTK, Starlink’in Türkiye’de faaliyet göstermesine engel bir durum tespit etmezse, gerekli lisanslama ve izin süreçleri başlatılacaktır. Ancak şu an için Starlink’in Türkiye’de kesin olarak faaliyet göstereceği kesin değil, sadece sürecin olumlu bir şekilde ilerlediği söylenebilir.

Starlink Fiyatı Ne Kadar ?

Starlink’in standart aylık fiyatı 90 dolar ancak bu fiyat pakete göre 1.500 dolara kadar çıkabiliyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon