Tesla, Yeni İnsansı Robotu Optimus Gen 2’yi Tanıttı!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Tesla, yeni insansı robotu Optimus Gen 2’yi tanıttı.

Tesla yakın zamanda önceki modele göre birçok etkileyici iyileştirmeye sahip olan en yeni insansı robotu Optimus Gen 2’yi tanıttı. Şirkete göre yeni robot, daha akıcı ve çevik hareketler sağlayan gelişmiş sensörlerle donatılıyor ve hatta önceki modele göre %30’a kadar daha hızlı çalışabiliyor. Ayrıca Tesla, robotun stabilitesinin ve dengesinin iyileştirildiğini ve ağırlığın 10 kg azaltıldığını iddia ediyor. 

Şirket tarafından paylaşılan videolar, robotun squat ve diğer egzersizleri yaptığını gösteriyor ve yeteneklerini daha da gösteriyor. Bu gelişmelerin yanı sıra robotun elleri ve parmakları da önemli geliştirmelerden geçerek daha hızlı ve daha hassas hareketlere olanak sağlıyor. 

Yukarıdaki detayları dikkate aldığımızda yeni Tesla robotunun bir öncekiyle kıyaslanamayacak düzeyde insansı ve yetenekli olduğunu söyleyebiliriz. Hatırlanacağı üzere geçen yılki Tesla AI Day‘de gösterilen ilk nesil robotun zar zor yürüyerek izleyicilere el salladığını düşünerek ciddi bir değişimin yaşandığını kabul etmemiz gerekiyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon