Tesla’nın Merakla Beklenen Cybertruck’ı Nihayet Teslim Edilmeye Başlıyor!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Tesla, geçtiğimiz çeyrekte beklenenden daha kötü kazançlar bildirmesine rağmen, tüm yıl üretim tahminine sadık kalıyor ve 30 Kasım’a kadar yeni Cybertruck’ını vaat ediyor.

Elon Musk liderliğindeki şirket, bazı kalemler hariç kârın hisse başına 66 sente düştüğünü ve Wall Street’in tahmin ettiği 74 sentten daha az olduğunu söyledi. Tesla Çarşamba günü bir hissedar mektubunda, gelirin 23,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Analistler şirketin 24,06 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyorlardı.

Yine de elektrikli araç üreticisi, Tesla’nın uzun süredir beklenen Cybertruck’ının nihayet önümüzdeki ay piyasaya çıkacağı haberi üzerine genişletilmiş ticarette yükseldi. Araç programın yaklaşık iki yıl gerisinde. Şirket ayrıca yatırımcılara bu yıl yaklaşık 1,8 milyon araç üretme ve sevk etme yolunda ilerlediğine dair güvence verdi.

Hisse senetleri, bir ara %2,8’e varan bir düşüşle, işlem sonrası saatlerde ilk düşüşünü atlattı. Tesla’nın Cybertruck’ın gelecek ay piyasaya sürüleceğini doğrulamasının ardından New York’ta saat 16:36 itibariyle hisse senedi %2,2 yükseldi.

Haberler Tesla’nın azalan kar marjlarını gölgede bıraktı. Düzeltilmiş kar marjı %16,1’e düştü. Çeyrek için düzenleyici krediler hariç otomotiv brüt marjı %16,3 oldu. Bloomberg anketine katılan analistler bu oranın %17,7 olmasını bekliyorlardı.

Şirket bu yıl otomobillerinin fiyatlarını defalarca düşürdü ve Musk satış hacimlerini korumak için Tesla’nın sektör lideri kar marjlarını feda etmeye hazır olduğunu söyledi. Şirketin en pahalı aracı olan Model X’teki indirim oranı %30’u aşarak otomobilleri yüksek enflasyon ve faiz oranlarıyla mücadele eden müşteriler için daha uygun fiyatlı hale getirdi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon