TikTok, Google Arama’yı Kendine Entegre Ediyor: Aradığınız Her Şey TikTok’ta Olacak!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

TikTok, Google Arama’yı kendi uygulama içi arama sonuçlarına entegre eden yeni bir özelliği test ediyor.

Uygulama araştırmacısı Radu Oncescu tarafından tespit edilen test, TikTok’un arama sayfasının ortasında, kullanıcıları Google’da aynı terimleri aramaya davet eden küçük bir kutu gösteriyor.

Bir TikTok sözcüsü Business Insider’a Google Arama özelliğinin, uygulamanın şu anda bazı pazarlarda test ettiği üçüncü taraf entegrasyonlarından biri olduğunu doğruladı.

Geçtiğimiz hafta The Verge, TikTok’un Wikipedia girdilerini doğrudan arama sonuçlarına dahil etmeyi denediğini bildirdi. TikTok aynı anda her yöne doğru genişlerken, uygulamanın sadece viral dans hareketleri deposu değil, kullanıcıların çevrimiçi yapmak isteyebilecekleri her şey için tek durak noktası olma hedefleri olduğu açık.

Şimdilik sadece bir test olsa da, Google Arama’nın dahil edilmesi birkaç nedenden dolayı ilginç. Geçen yıl şirketin Bilgi ve Enformasyon bölümünü yöneten bir Google yöneticisi, bir zamanlar Google’ı kullanan genç kullanıcıların artık internette arama yapmak için TikTok ve Instagram’a yöneldiğini gözlemledi.

Google kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, “Yeni internet kullanıcılarının bizim alıştığımız beklentilere ve zihniyete sahip olmadıklarını tekrar tekrar öğrenmeye devam ediyoruz,” dedi.”Araştırmalarımıza göre, gençlerin neredeyse %40’ı öğle yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a ya da Arama’ya gitmiyor.”Bu rakamları doğrulayamasak da, bu davranış değişikliği insanların yıllardır internete girme şekillerinden büyük bir değişiklik.Sosyal uygulamalar zaten kullanıcılarının zamanının büyük bir bölümünü alıyor ve gençlerin bir şey ararken TikTok’tan ayrılmaya çok az ihtiyaç duyacaklarını hayal etmek zor değil.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon