TikTok, Kullanıcıların Video Yükleme Süresini 15 Dakikaya Yükseltiyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

TikTok, kullanıcıların 15 dakikalık videolar yükleyebilme özelliğini test ediyor.

Şirket Pazartesi günü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, TikTok’un kullanıcıların 15 dakikalık videolar yükleyebilmesini test ettiğini doğruladı. Sosyal medya devi, yeni yükleme sınırının belirli bölgelerde sınırlı bir kullanıcı grubuyla test edildiğini söyledi, ancak ayrıntıları paylaşmadı. Yeni seçenek, uygulamadaki video yükleme sınırını 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıyor.

Değişiklik ilk olarak, yeni seçeneğe erişimi olan kullanıcılara gösterilen bir mesajın ekran görüntüsünü yayınlayan sosyal medya danışmanı Matt Navarra tarafından fark edildi. Ekran görüntüsüne göre, kullanıcılar hem TikTok uygulamasından hem de masaüstünden platforma daha uzun videolar yükleyebiliyor.

TikTok başlangıçta en popüler kısa biçimli video platformu olarak ün kazandı, ancak yavaş yavaş uzun biçimli içeriği benimsiyor. Şirket, Şubat 2022’de maksimum video uzunluğunu üç dakikadan 10 dakikaya çıkardı.

Genişletilen video uzunluğu, içerik oluşturuculara yemek tarifleri, güzellik eğitimleri, eğitim içerikleri ve komedi skeçleri gibi şeyleri paylaşırken daha fazla zaman ve esneklik sağlayacak. Şu anda, bir video 10 dakikadan uzunsa, içerik oluşturucular izleyicileri bir “Bölüm 2” videosuna yönlendirecek. Bu genişletilmiş süre sınırıyla, içerik oluşturucular artık içerik paylaşırken tüm bir video serisi oluşturmak zorunda kalmayabilir.

Bu değişiklik TikTok’u YouTube ile daha da doğrudan bir rekabet içine sokuyor. Bu hareket, TikTok’un normalde YouTube’da içerik yayınlayan daha uzun biçimli video içerik oluşturucularını çekmek istediğini gösteriyor.

Geçmişte, TikTok kısa biçimli içerik platformu olarak görülürken, YouTube uzun biçimli içeriğin evi olarak görülüyordu. TikTok’un daha uzun videoları benimsemesi ve YouTube’un Shorts ile daha kısa videoları benimsemesi nedeniyle son birkaç yılda iki şirket arasındaki çizgiler bulanıklaştı.

TikTok’un ayrıca belirli bölgelerde test edilen yatay tam ekran moduyla YouTube’un alanına daha da girdiğini söyleyebiliriz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon