TikTok’tan Sürpriz Hamle Wikipedia İle İşbirliği: Hem Eğleneceğiz, Hem Öğreneceğiz!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Dünyanın popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok yeni özelliğiyle şaşırttı. Tiktok’ta sadece video değil aynı zaman da Wikipedia’da göreceğiz.

Bu hafta, uygulamanın kişiler, yerler ve etkinlikler için bazı arama sonuç sayfalarına sessizce Wikipedia parçacıkları eklediği farkedildi. The New York Times, Taylor Swift ve Şükran Günü için arama sonuçlarında Wikipedia bağlantıları görüldü.

TikTok'tan Sürpriz Hamle Wikipedia İle İşbirliği: Hem Eğleneceğiz, Hem Öğreneceğiz!

TikTok sözcüsü Zachary Kizer, The Verge’e yaptığı açıklamada şirketin kullanıcılara doğrudan uygulama içinden bilgi sunmak için Wikipedia ile ortaklık kurduğunu doğruladı. Kizer bu özelliğin birkaç aydır yayında olduğunu, ancak şirketin bunu resmi olarak duyurmadığını ya da medyada daha önce haber yapılmadığını söyledi.

Wikipedia özelliği, kullanıcılar uygulama içi arama sonuçlarında aşağı doğru ilerledikçe ortaya çıkıyor ve ilgili videoların arasına sıkıştırılıyor.

Tiktok’un yeni özelliği sadece İngilizce değil, Rusça gibi farklı dillerde de çalışıyor. Türkiye’de henüz yok ama test programına dahil edildiğinde, Türkçe terimler aradığınız zaman Wikipedia bağlantılarını görebileceksiniz.

TikTok, geleneksel bir Google aramasın haricinde işlevine başka özellikler de ekledi. Geçtiğimiz ay, organik videolar arasına sponsorlu içerik yerleştirerek arama sonuçlarından para kazanmaya başladı. IMDb ile bu yılın başlarında duyurulan bir ortaklık, içerik oluşturucuların videolarında filmlere ve TV şovlarına bağlantı vermelerine olanak tanıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon