Twitch, Yayıncıların Diğer Platformlarda Eş Zamanlı Yayın Yapabilmesine İzin Verecek

Büşra Koça
A+A-
Reset

Twitch artık kullanıcılarının diğer canlı video sitelerinde eşzamanlı yayın yapmasına izin verecek. Duyuru, Las Vegas’taki TwitchCon’da, yeni eş zamanlı yayın yönergelerini açıkladığı sırada yapıldı. Şirket, diğer platformlarda “Twitch kullanıcı deneyimi tehlikeye atılmadığı” sürece eş zamanlı yayına izin verildiğini vurguladı.

Ağustos ayında Twitch, çapraz yayın konusundaki kurallarını gevşeterek kanalların canlı içeriklerinin TikTok ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında görünmesine izin vermişti. Hangi yeni rakip hizmetlerin artık serbest olduğu konusunda Twitch’in kullandığı dil oldukça geniş ve “hizmetin” masada olduğunu belirtiyor. Bunun tek istisnası Twitch ile münhasırlık sözleşmesi imzalamış olan kanallar gibi görünüyor.

Eş zamanlı yayına yönelik yeni yaklaşım şirketin kârlılığına zarar veriyor gibi görünebilir. Bir canlı yayın platformu daha fazla eğlendirici istiyor, öyleyse neden kullanıcıların içeriklerini başka bir yere götürmelerine izin veriyor? Bu hamle, birçok büyük yayıncının gemiden atlayıp bu alandaki rakipleriyle (özellikle YouTube) anlaşma imzalamasına bir yanıt olabilir. Bu tamamen bir spekülasyon, ancak belki de içerik oluşturuculara herhangi bir koşul olmaksızın ek gelir akışı sağlamak, büyük oyuncuları gemide tutmak ve orta ölçekli yayıncıları gelirleriyle daha mutlu etmek için yeterli olabilir.

Twitch, hem kullanıcılarını hem de yatırımcılarını mutlu etmek için tüm politikalarını güncellemeye çalışıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon