Yerebatan Sarnıcı, Ters Medusa’nın Hikayesi Nedir?

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Son bir yıldır sosyal medya hesaplarımızda karşımıza çıkan, tarihiyle ve hikayesiyle büyüleyen Yerebatan Sarnıcı’nı gelin birlikte inceleyelim.

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 526-527 yıllarında yaptırılmış kapalı bir su sarnıcıdır. Suyun içerisinden yükselen sütunlar nedeniyle halk arasında Yerebatan Sarnıcı olarak bilinmektedir. Sarnıcın üzerinde daha önceden bir Bazilika bulunmaktaydı. Bu nedenle Bazilika Sarnıcı olarak da bilinmektedir. Bu sarnıç Bizans İmparatoru I.Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç şehrin birinci ve ikinci tepeleri arasındaki su ihtiyacını karşılamak amacıyla Hadrianus su yollarına bağlanmıştır. İstanbul Osmanlı Devleti tarafından fethedildikten sonra Sarayburnu ve Bahçe kapısı tarafına su dağıtımında kullanılmıştır. Daha sonra Osmanlı Devleti şehirde kendi su dağıtım sistemini kurdu. Yerebatan sarnıcı kayalık bir zemine oturmuş, tuğladan inşa edilmiş dikdörtgen bir yapıdır. 336 sütun taşımaktadır. Kuzeybatı tarafındaki 41 sütun şu an görünür durumda değil çünkü Abdülhamid Han döneminde kapatılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı, Ters Medusa'nın Hikayesi Nedir?

Peki, Medusa Hikayesi Nedir?

Bir rivayete göre Medusa Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Medua, kendisine bakan kişileri taşa çevirme özelliğine sahiptir. O dönemde büyük yapıları ve önemli yerleri korumak için Gorgona kafalarının resim ve heykellerinin koyulduğu, Medusa’nın da bu düşünceyle buraya koyulduğu düşünülmektedir. Başka bir rivayete göre Medusa simsiyah gözlü, upuzun saçlı ve mükemmel vücutlu bir kadındır. Zeus’un oğlu Perseus’a aşık olmuştur. Aynı zamanda Athena’nın da perseus’a aşık olduğu ve Medusa’yı kıskandığı bilinmektedir. Athena Medusa’nın saçlarını yılana çevirir ve böylece Medusa’nın baktığı herkes taşa dönüşür. Medusa daha fazla dayanamaz ve aynaya bakarak kendini taşa çevirir. Medusa neden ters diye düşünenler için bu sorunun cevabı da; Medusa başı sütun kaidelerine bakanların taş kesilmemesi için ters koyulmuştur.

Yerebatan Sarnıcı, Ters Medusa'nın Hikayesi Nedir?
infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon