YouTube Music’in Beklenen Özelliği: Canlı Şarkı Sözü Türkiye’ye Geldi!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Uzun bir bekleyişin ardından, YouTube Music servisi sonunda Türkiye’de heyecanla beklenen “canlı şarkı sözleri” ve yeni sunulan “kişiye özel” özelliklerini kullanıcılarına sundu.

Artık Türkiye’deki tüm YouTube Music kullanıcıları, hem “iOS” hem de “Android” platformlarında, dinledikleri şarkıların sözlerini anlık olarak takip edebilme imkanına sahipler. Bu özelliği kullanmak için sadece istediğiniz bir şarkıyı açmanız ve altta bulunan “Şarkı Sözleri” menüsüne dokunmanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada, şarkının sözleri liste halinde görüntülenirken, şarkının aktif olarak çalındığı kısımlar koyu beyaz renkte vurgulanarak öne çıkartılıyor.

YouTube Music'in Beklenen Özelliği: Canlı Şarkı Sözü Türkiye'ye Geldi!

Buna ek olarak, geçtiğimiz haftalarda duyurulan ve şimdi Türkiye’de de kullanıma açılan “kişiye özel” özellik, YouTube Music deneyimini daha da zenginleştiriyor. Uygulamanın altında yeni bir menü olarak konumlandırılan bu özellik, uluslararası alanda Örnekler olarak biliniyor ve direkt olarak TikTok’un etkisini taşıyor. Bu özellik sayesinde, dinleme geçmişiniz temel alınarak, dikey formatta 30 saniyelik video içerikleri paylaşılabiliyor. Kontrolün tamamen sizde olduğu bu özellik, dikey kaydırma mekanizmasıyla tanıdık bir gezinme deneyimi sunuyor ve sağ tarafta beğenme ve paylaşma gibi işlevsellikleri barındırıyor. Bu özellik, yeni müzikleri keşfetmek ve sevdiğiniz şarkıları görsel olarak deneyimlemek için oldukça etkili bir yol sunuyor.

Ancak, Temmuz ayında küresel olarak başlatılan “Podcast” özelliği henüz Türkiye’de kullanıma sunulmuş değil.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon