YouTube, Deepfake Videolara Yapay Zeka Etiketini Zorunlu Kılacak!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Dünyanın en büyük çevrimiçi video platformu Youtube yeni politikalarını açıkladı.

YouTube, yapay zekanın kötüye kullanımı ve yanlış bilgilendirmeyle mücadele için önümüzdeki aylarda uygulamaya koyacağı yeni adımları duyurdu. Yeni politikalar, yapay zeka kullanılarak hazırlanan videolarda şeffaflığı ve yaygınlaşan deepfakes sorununu ele alıyor. YouTube, “yüzleri veya sesleri de dahil olmak üzere tanımlanabilir bir kişiyi simüle eden yapay zeka tarafından üretilen veya diğer sentetik veya değiştirilmiş içeriğin kaldırılmasını talep etmeyi mümkün kılıyor.”

Bireyler, YouTube’un gizlilik talebi süreci aracılığıyla kaldırma taleplerini iletebilirler, ancak şirket kararı hiciv olup olmadığına veya kişinin – kamuya mal olmuş bir figür olup olmadığına göre değerlendirecek. Benzer şekilde, müzisyenler veya temsilcileri de seslerini taklit etmek için yapay zeka kullanan herhangi bir içeriğin kaldırılmasını talep edebilir. Yeni politikalar, etkili kadınların cinselleştirilmiş rekreasyonlarını teşvik eden Civitai gibi deepfake’lerin yaygın olarak itildiği ve paylaşıldığı bir zamanda geliyor.

YouTube, kaldırmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, değiştirilmiş veya sentetik içeriklerin bu şekilde etiketlenmesini de sağlayacak. İçerik oluşturucular bu bilgileri ifşa etmek için yeni seçenekler görecekler ve bunu yapmazlarsa gönderinin kaldırılması, YouTube İş Ortağı Programının askıya alınması ve diğer yaptırımlarla karşılaşabilecekler. YouTube, bu yeni araç kullanıma sunulmadan önce içerik oluşturucularla bu aracı kullanma konusunda bağlantı kuracağını iddia ediyor. İzleyici tarafında ise bu, açıklama kısmında içeriğin “değiştirilmiş veya sentetik” olduğunu belirten büyük bir banner’a ve daha fazla bilgi edinme seçeneğini sunacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon