Amazon, AWS re:Invent 2023 Etkinliği Sona Erdi: Tüm Duyurular

Büşra Koça
A+A-
Reset


Las Vegas’ta gerçekleşen AWS re:Invent 2023 etkinliğinde, Amazon Web Services (AWS) çeşitli yeniliklerle dikkat çekti. Yeni yapay zeka asistanı Amazon Q’dan, yapay zeka odaklı yeni çiplere kadar birçok inovasyon tanıtıldı. Şimdi, bu yeniliklere birlikte göz atalım.

Amazon Q

Amazon, AWS re:Invent 2023 Etkinliği Sona Erdi: Tüm Duyurular

Amazon Q adlı yeni yapay zeka asistanını tanıtarak yapay zeka odaklı çeşitli yeniliklerle dikkat çekti. Amazon Q, işlere ve müşteri ihtiyaçlarına özelleştirilebilen üretimsel bir yapay zeka asistanı olarak öne çıkıyor. Ön izleme aşamasında kullanıma sunulan Amazon Q, AWS’in 17 yıllık bilgi ve deneyiminden beslenerek geliştiricilere ve BT uzmanlarına AWS iş yüklerini etkilemeleri konusunda rehberlik etmeyi hedefliyor. AWS müşterileri, Amazon Q’ya AWS Management Console, kendi geliştirdikleri ortamlar, Slack veya diğer üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla etkileşimli bir arayüz ile erişebilirler.

Amazon Q, ayrıca AWS Well-Architected Framework, başarı örnekleri, dokümantasyon ve çözüm uygulamaları gibi alanlarda uzmanlık sunarak dikkat çekiyor

Amazon Q Tanıtım Videosu

Yeni çipler: AWS Trainium2 ve Graviton4

Amazon, yeni nesil yapay zeka odaklı çiplerini duyurarak model eğitimi ve eğitilmiş modellerin çalıştırılmasına odaklanıyor. AWS Trainium2, özellikle bu bağlamda dikkat çekiyor ve birinci nesil Trainium’a göre 4 kat daha iyi performans ve 2 kat daha iyi enerji verimliliği sunuyor. Ayrıca, Graviton4, Amazon’un Graviton çip ailesinin dördüncü nesli olarak öne çıkıyor ve Graviton3’e göre yüzde 30’a kadar daha iyi işlem performansı, yüzde 50 daha fazla çekirdek ve yüzde 75 daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor.

AWS & Nvidia iş birliği

AWS ve Nvidia, AWS re:Invent 2023 etkinliğinde üretimsel yapay zeka alanındaki ortaklıklarını genişlettiklerini açıkladı. AWS, Nvidia’nın 2024 yılında piyasaya süreceği GH200 çiplerini kullanacak ve bu, GH200 çiplerini benimseyen ilk bulut sağlayıcısı olacak. GH200, Nvidia’nın verdiği bilgilere göre popüler H100 modelinden üç kat daha fazla belleğe sahip olacak.

AWS CEO’su Adam Selipsky’nin AWS re:Invent konferansındaki açılış konuşmasına konuk olan Nvidia CEO’su Jensen Huang, Nvidia’nın yapay zeka fabrikası olarak adlandırılan DGX Cloud’un AWS’ye entegre edileceğini de duyurdu.

Amazon Bedrock için Guardrails

Amazon Bedrock için Guardrails, kullanım durumlarınıza ve güvenlik ile gizlilik odaklı yapay zeka politikalarınıza özelleştirilmiş güvenlik önlemlerini uygulama imkanı sunar. Ön izleme aşamasında kullanıma sunulan Amazon Bedrock için Guardrails, tüm büyük dil modellerine (LLMs) çeşitli kısıtlamalar ve kontroller eklemenize olanak tanıyor.

Amazon S3 Express One Zone

Amazon, yeni depolama sınıfı olan Amazon S3 Express One Zone’u tanıttı. Şirketin paylaştığı blog yazısına göre, S3 Express One Zone, S3 Standard depolama sınıfına göre 10 kata kadar daha fazla performans sağlıyor. Ayrıca, tek haneli milisaniye gecikme süresiyle saniyede yüz binlerce isteği işleyebilme kapasitesine sahip. Bu depolama sınıfında nesneler, tek bir AWS Kullanılabilirlik Bölgesi içinde özel olarak oluşturulmuş donanım üzerinde depolanır ve çoğaltılır. Bu özellik, depolama ve Amazon EC2, Amazon ECS, ve Amazon EKS gibi bilgi işlem kaynaklarını bir araya getirmenize olanak tanır.

Neptune Analytics

Amazon, AWS re:Invent 2023 Etkinliği Sona Erdi: Tüm Duyurular

AWS’nin sunduğu bir başka araç olan Neptune Analytics, graf ve vektör veritabanlarını entegre etme imkanı sunar. Bu araç sayesinde, S3 nesne depolarındaki verileri anlamak ve işlemek mümkün hale gelir.

Clean Rooms ML

Amazon, AWS re:Invent 2023 Etkinliği Sona Erdi: Tüm Duyurular

Amazon’un müşterileri, gizliliği ön planda tutan ve birbirine benzeyen, şirketlere özel eğitilmiş yapay zeka modellerini kullanma imkanına sahip olacakları Clean Rooms ML ile tanışıyor. Bu platform, şirketlerin işbirliği yapmasını sağlayarak dış partnerlerle veri paylaşımına gerek kalmadan çalışmalarını destekliyor.

Sunucusuz hizmetler Aurora, ElastiCache ve Redshift

Amazon, Aurora, ElastiCache ve Redshift gibi sunucusuz hizmetleri daha kolay yönetmeyi sağlayan yeni sunucusuz tekliflerini duyurdu. Şirket, bu teklifler kapsamında sınırsız bir veritabanı hizmeti sunarak müşterilerini Aurora kullanırken verilerini küçük segmentlere ayırmaktan kurtarıyor. Ayrıca, sunucusuz bir önbellekleme hizmeti olan ElastiCache Serverless’ı tanıtarak müşterilere hemen hemen her veri hacmi için ölçeklendirmeye hazır, yüksek oranda kullanılabilir önbellekler oluşturma imkanı sağlıyor. Son olarak, Redshift Serverless’ın bundan sonra veri ambarlarını optimize etmek için yapay zekadan faydalanacağı açıklandı.

Avuç içiyle kimlik doğrulaması 

AWS, yeni bir avuç içi tarama ve kimlik doğrulama hizmetini duyurdu, bu da şirketlere fiziksel binalarına giriş yapan kişilerin kimliklerini doğrulama imkanı tanıyor. Aslında, bu ürün ilk olarak 2020 yılında Amazon One tarafından Amazon’un kendi gözetim destekli kasiyersiz Amazon Go mağazalarında biyometrik ödemeler için piyasaya sürülmüştü. Amazon Go mağazalarını ziyaret eden müşteriler, ödeme kartlarını avuç içi izleriyle ilişkilendirip ardından mağazaya giriş yapabiliyorlar. İşlemlerini tamamlamak için ellerini bir tarayıcının üzerine getiriyorlar.

Sanal masaüstü ortamı

Amazon, AWS re:Invent 2023 Etkinliği Sona Erdi: Tüm Duyurular

Amazon’un yeni iş odaklı cihazı, Fire TV Cube’a benzer bir görünüme sahip ve kurumsal kullanıcılara sanal masaüstü ortamlarına erişim sağlıyor. 195 dolarlık fiyatıyla piyasaya sürülen bu cihaz, işletmelere kullanımı kolay sanal masaüstleri sunarak çalışanlara, nerede olursa olsun hızlı ve güvenilir bir şekilde çeşitli iş uygulamalarına ve verilere erişme imkanı tanıyor.

Yapay zeka görüntü oluşturucusu: Titan Image Generator

Son birkaç ay ve belki de geçen yıl, yapay zekanın ne kadar talep gördüğü artık genel bir gerçek haline geldi. Bu talep, küçük şirketlerden teknoloji devlerine kadar birçok kuruluşu harekete geçirdi ve bu alanda adım atmaya zorladı. Özellikle Silikon Vadisi’nin önde gelen isimleri, yapay zeka pastasından pay almak için ciddi bir rekabete girişti ve bu rekabetin sonucunda birçok yeni ürün ortaya çıktı. Amazon da bu rekabete katılan şirketlerden biri.

Titan Image Generator, Amazon’un Titan üretimsel yapay zeka modelleri ailesinin bir parçası olarak, yeni görüntüler oluşturabilir veya mevcut görüntüleri özelleştirebilir. Amazon, Titan Image Generator tarafından üretilen görüntülerle ilgili telif hakkı ihlali iddialarıyla karşılaşan müşterilerini, yapay zeka tazminat politikasına uygun olarak koruyacağını belirtti. Ayrıca, Titan Image Generator ile oluşturulan görüntülerin varsayılan olarak bir filigranla birlikte geleceği ve bu uygulamanın yapay zeka tarafından üretilen yanıltıcı bilgilerin ve kötüye kullanım görüntülerinin yayılmasını azaltmaya yönelik bir önlem olduğu ifade edildi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon