Google Etkin Olmayan Hesapları Silmeye Başlayacak

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Yıllardır kontrol etmediğiniz Google hesabınız bu haftadan itibaren siliniyor olabilir. Google, en az iki yıldır aktif olmayan hesapları silme planını hayata geçirecek.

Şirket yeni politikasını Mayıs ayında duyurmuş ve güvenlik risklerini önlemeyi amaçladığını söylemişti: Şirket içi bulgular, eski hesapların geri dönüştürülmüş şifrelere güvenme olasılığının daha yüksek olduğunu ve iki aşamalı doğrulama gibi güncel güvenlik önlemlerini kullanma olasılığının daha düşük olduğunu, bu da onları kimlik avı, bilgisayar korsanlığı ve spam gibi sorunlara karşı çok daha savunmasız hale getirdiğini gösteriyor.

Google, Ağustos ayından bu yana durumdan etkilenen kullanıcılara, hesaplara ve kullanıcı tarafından sağlanan yedek e-postalara gönderilen çok sayıda bildirimle uyarılar gönderiyor.

Google Mayıs ayında yaptığı açıklamada, aşamalı bir yaklaşımla, kesilecek ilk hesapların, oluşturulan ve daha sonra kullanıcı tarafından hiç ziyaret edilmeyen hesaplar olduğunu söyledi.

Google Ağustos ayında yayınladığı bir politika güncellemesinde “Artık hizmetlerimizi kullanmıyor olsanız bile özel bilgilerinizi korumak ve hesabınıza yetkisiz erişimi önlemek istiyoruz” dedi.

Google hesapları Gmail’den Dokümanlar’a, Drive’dan Fotoğraflar’a kadar her şeyi içeriyor, yani aktif olmayan bir kullanıcının Google’da bulunan tüm içerik silinme riski altında. Silme işleminin birkaç istisnası var: Şirketin Ağustos ayında yaptığı açıklamaya göre, YouTube kanallarına sahip hesaplar, hediye kartlarında kalan bakiyeleri olanlar, kitap veya film gibi dijital bir öğe satın almak için kullanılanlar ve Google Play mağazası gibi bir platformda aktif olan uygulamaların yayınlandığı hesaplar.

Hesapları silme kararı, daha önceki politikadan bir adım daha ileri gidiyor. Google 2020 yılında, kullanıcıların kullanmayı bıraktıkları hizmetlerdeki içeriklerinin silineceğini, ancak hesapların kendilerinin silinmeyeceğini söylemişti.

Siber güvenlik firması Veriti’nin CPO’su ve kurucu ortağı Oren Koren’e göre eski hesapların silinmesi güvenliği sağlamak için önemli bir adım. Koren, eski hesapların genellikle düşük riskli olarak görüldüğünü ve bu nedenle kötü niyetli kişiler için bir avantaj olabileceğini söylüyor. Eski hesapların silinmesi, bilgisayar korsanlarını yeni hesaplar oluşturmaya zorlayabilir – ki bu işlem artık telefon numarası doğrulaması gerektiriyor. Ayrıca silme işlemi, bir noktada veri ihlalinde sızdırılmış olabilecek eski verilerden de kurtulmayı sağlar.

Hesabınızı kurtarmak için tek yapmanız gereken Google hesabınızda ya da herhangi bir Google hizmetinde en az iki yılda bir oturum açmak ve diğer etkinliklerin yanı sıra belki bir e-posta okumak, bir video izlemek ya da sadece bir arama yapmak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon