Apple, 2024 Watch Modellerinde Tansiyon Ölçümü Ve Uyku Apnesini Tespit Edebilecek

Büşra Koça
A+A-
Reset

Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte yeni Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra’yı da duyurdu. Her iki giyilebilir cihaz da geçen yılla aynı tasarıma sahip ancak önemli değişiklikler getiriyor. Apple Watch Series 10 veya Apple Watch X’in tasarımına ilişkin ayrıntıları henüz duymamış olsak da, 2024 Apple Watch’un uyku apnesi tespit edicisinin yanı sıra bir kan basıncı izleme sensörüne sahip olacağı bildiriliyor.

Apple gelecek yılın Apple Watch’u için Kan Basıncı İzleme ve Uyku Apnesi Algılama özellikleri üzerinde çalışıyor

Mark Gurman son raporunda Apple’ın sağlık ve tansiyon izleme ile ilgili geniş bir dizi özellik üzerinde çalıştığını ve uyku apnesi tespitinin de bunun bir parçası olacağını belirtiyor. Kan basıncı sensörü yükselme eğilimini bildirecek ve ne olduğunu ya da değişimin nedenini detaylandırmak için bir günlük sunacak. Bu özellik ayrıca işlevselliğini genişletecek ve kullanıcıya bir doktora başvurmasını önerecek.

Bu aşamada, kan basıncı izleme kullanıcılara sayısal bir değer vermeyecek, ancak yükselme eğilimini tespit edecek. Bununla birlikte, teknolojinin gelecekteki sürümleri, ayrıntılı sağlık ölçümleri sağlamak için bunun üzerine inşa edilebilir. Apple Watch’ta kan basıncı izlemenin yanı sıra şirket yeni bir uyku apnesi algılama özelliği üzerinde de çalışıyor. Bu özellik, kişinin nefes alma düzenini göz önünde bulundurarak bu rahatsızlığa sahip olup olmadığını belirleyecek.

Apple, Apple Watch için bir kan şekeri izleme sensörü üzerinde çalışıyor olsa da, bunun gelmesi birkaç yıl daha alabilir. Bu özellik, kandaki glikoz seviyesini tespit etmek için bir lazer kullanacak olan non-invaziv teknolojiye dayanacak. Kan basıncı takibinin işleyişine benzer şekilde, kan glikozu da sonuç almak için çeşitli faktörleri göz önünde bulunduracak. Ancak bunlar şu aşamada sadece spekülasyondan ibaret ve şirket kan glikoz seviyelerini tespit etmek için alternatif bir yöntem düşünebilir.

Apple, mevcut ürünlerine sağlıkla ilgili özellikler kazandırmak için büyük yatırımlar yapıyor. Örneğin, şirket önümüzdeki yıl AirPods serisine işitme cihazları getirmeyi planlıyor. Şirket şu anda bu özelliği test ediyor ve potansiyel olarak önümüzdeki yıl kullanıma sunacak. Ayrıca yakında çıkacak Vision Pro’yu meditasyon özellikleriyle dönüştürmeyi planlıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon