Apple, iPhone 16 Serisinde Ek Bir Tuş Ekleyebilir

Büşra Koça
A+A-
Reset

Apple’ın iPhone 16 serisinde ses düğmesi gibi yeni bir “Capture button” tuşunun yer alacağına dair iddialar gündemde. Bu tuşun işlevi henüz netlik kazanmış değil.

Apple, iPhone 15 serisiyle önemli değişikliklere imza atmıştı, özellikle Pro modellerinde geleneksel ses düğmesini “eylem düğmesi” ile değiştirmişti, ki bu düğme özelleştirilebilirdi.

Şimdi ise Çinli kaynaklardan gelen bilgilere göre Apple, iPhone 16 serisinde tuşlarla ilgili yeni değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. İddialara göre bu yeni seride, ek bir tuş daha eklenecek. Ayrıca, bu tuşun eklenmesiyle birlikte kasada alt yapıda bazı değişiklikler yapılması gerekebilir, özellikle yüksek hızlı mobil iletişimi mümkün kılan mmWave anteninin yerleşiminde değişiklikler olabilir.

İddialara göre, iPhone 16 serisinde yer alacak olan yeni “capture button” tuşu, fiziksel bir tuş olarak değil, katı hâl tipi bir buton olarak tasarlanacak. Bu buton, dokunarak kullanılacak. Hatırlarsanız iPhone 4 ve 5 serisinde üstte yer alan bir kapatma düğmesi vardı. Bu ek tuş böyle bir özellikle gelebilir diye düşünüyoruz.

Apple’ın planlarına göre, bu yeni tuş, iPhone 16 serisinin güç tuşunun hemen altına konumlandırılacak. Ayrıca, bu değişiklikle birlikte mmWave antenin de yeni bir konumda yer alacağı belirtiliyor. Ancak, iPhone 16 serisinin iç yapısında daha fazla değişiklik olup olmayacağı şu an için netlik kazanmış değil.

Tüm bu detaylar, önümüzdeki yılın gelmesiyle birlikte netlik kazanacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon