Apple, Dijital Piyasalar Yasasına Uyacak! AB Kuralları İçin App Store’da Değişiklikler Olabilir

Büşra Koça
A+A-
Reset

Teknoloji devi Apple, sonunda Dijital Piyasalar Yasası ya da DMA’ya boyun eğerek AB’nin yeni kararına uymak için App Store politikalarına bazı değişiklikler getireceğini açıkladı. Şirketin platform düzenlemelerini değiştirmeye karar verdiğine dair kanıtlar, ‘İş Riskleri’ bölümü altında ayrıntıları bulunan 10-K mali formu şeklinde geliyor. Bu, App Store’un nihayet üçüncü taraf platformlara açık olabileceği ve diğer değişikliklerle birlikte iMessage’ın diğer mesajlaşma hizmetleriyle birlikte çalışabileceği anlamına geliyor.

Apple, bu değişikliklerin uygulanması halinde doğrudan App Store’dan elde edilen gelirin azalacağı ve işlerinin ‘önemli ölçüde olumsuz etkilenebileceğini’ söylüyor

Dijital Piyasalar Yasası tarafından detaylandırılan uygulamaların Mart 2024’e kadar Apple’ın App Store’unda yürürlüğe girmesi gerekiyor ve platform bu süreden sonra dışarıdan yüklenen uygulamalara da izin verebilir. TechCrunch tarafından tespit edilen mali dosyalara göre, gelecekteki bu değişiklikler, şirketin platformlarına erişirken geliştiricileri nasıl ücretlendireceğini, App Store dışındaki uygulamaların dağıtımını yönetmeyi ve alternatif satın alma yöntemleriyle ilgili olarak App Store içindeki tüketicilerle geliştiricilere ne ölçüde izin vereceğini etkileyebilir.

Bu değişiklikler, Apple’ın Apple Geliştirici Programı kapsamında App Store’da uygulama dağıtmak için geliştiricilerden aldığı ve şu anda yıllık 99 dolar olan ücreti de etkileyebilir. Buna ek olarak, AB’nin DMA’sı tarafından getirilen değişiklikler Apple’ın işlerini ‘önemli ölçüde olumsuz’ etkileyebilir ve muhtemelen doğrudan App Store üzerinden yapılan satışların azalmasına neden olabilir. Formda ayrıca, Avrupa ve diğer bölgelerdeki antitröst gözlemcilerinin App Store’a yönelik sürekli soruşturmalarının şirketi önemli para cezalarına maruz bırakacağı ve muhtemelen gelecekte daha katı düzenlemelerin uygulanmasıyla daha derin bir uçuruma iteceği belirtiliyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon