Samsung, Yapay Zeka Aracı Samsung Gauss’u Tanıttı

Büşra Koça
A+A-
Reset

Samsung, Samsung AI Forum 2023’te kendi jeneratif yapay zeka modeli Samsung Gauss’u tanıttı.

Teknoloji devinin araştırma birimi Samsung Research tarafından geliştirilen Samsung Gauss, üç araçtan oluşuyor: Samsung Gauss Language, Samsung Gauss Code ve Samsung Gauss Image.

Samsung’un Gauss jeneratif yapay zeka modeli, metin oluşturabilen, kodlama asistanı ve daha fazlasını sağlayabilen Galaxy S24 serisinde mevcut olacak

Samsung Gauss Language, insan dilini anlayabilen ve ChatGPT gibi soruları yanıtlayabilen büyük bir dil modeli. Üretkenliği çeşitli şekillerde artırmak için kullanılabilir. Örneğin, e-posta yazmanıza ve düzenlemenize, belgeleri özetlemenize ve dilleri çevirmenize yardımcı olabilir. Samsung, şirketin akıllı cihazlarını biraz daha akıllı hale getirmek için geniş dil modelini telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarına dahil etmeyi planlıyor.

Code.i adlı kod asistanıyla birlikte çalışan Samsung Gauss Code, daha spesifik olarak geliştirme koduna odaklanıyor. Buradaki fikir, Samsung Gauss Code’un geliştiricilerin hızlı bir şekilde kod yazmasına yardımcı olabileceği yönünde. Samsung, kod için yapay zeka modelinin “etkileşimli bir arayüz aracılığıyla kod açıklamasını ve test durumu oluşturmayı” destekleyeceğini söyledi.

Samsung Gauss Image ise adından da anlaşılacağı üzere bir görüntü oluşturma ve düzenleme özelliği olacak. Örneğin, düşük çözünürlüklü bir görüntüyü yüksek çözünürlüklü bir görüntüye dönüştürmek için kullanılabilir.

Teknoloji şirketi, Samsung Gauss’un şu anda yalnızca kendi personeli tarafından kullanıldığını, ancak “yakın gelecekte” genel kullanıcılara sunulacağını söyledi. Şirket zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Yerel basında çıkan haberlere göre Samsung, Generative AI modelini temel alan Galaxy S24’ü 2024 gibi erken bir tarihte piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Buna ek olarak Samsung, veri toplamadan yapay zeka geliştirmeye kadar güvenlik ve gizlilik konularını izleyen ve etik ilkelerine dayalı olarak yapay zeka kullanımının güvenliğini sağlayan bir Yapay Zeka Kırmızı Ekibi kurdu.

Samsung Research Global AI Center Başkan Yardımcısı Daehyun Kim, AI forumunda yaptığı konuşmada, “Üretken AI araştırmaları konusunda endüstri ve akademi ile işbirliği yapmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Samsung Gauss adını, teorisi (normal dağılım) yapay zeka ve makine öğreniminin bel kemiği olarak kabul edilen matematikçi Carl Friedrich Gauss’tan almış.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon