Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ı Tanıttı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus yeni renkler, daha hızlı bir işlemci, kamera iyileştirmeleri ve çok daha fazlasıyla geldi.
Yapı malzemeleri, işlemci, ekran teknolojisi ve kamera özelliklerine göre farklılaşan iki iPhone katmanı var. Apple, iPhone 14 Pro’daki bazı özellikleri iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’a taşıdı.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, Wonderlust Apple Etkinliği sırasında tanıtıldı. Bu standart modeller alüminyumdan üretildi, yalnızca iki arka kameraya sahip ve önceki nesil A16 işlemciyi kullanıyor.

Yeni özellikler arasında USB-C bağlantı noktası, Dynamic Island ve geliştirilmiş 48MP Ana Kamera yer alıyor. iPhone 15’in A16 işlemcisi daha önce iPhone 14’ün A15’ine yükseltilen iPhone 14 Pro’da kullanılmıştı.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max de duyuruldu.

Apple’ın Dünya Çapında iPhone Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance, “iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, yaratıcılığa ilham veren heyecan verici kamera yenilikleri, sezgisel Dinamik Ada ve uydu üzerinden Yol Yardımı gibi kullanıcıların hayatında gerçek bir fark yaratan özelliklerle ileriye doğru büyük bir sıçramayı temsil ediyor,” dedi. “Ayrıca bu yıl süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için yeni bir 24MP varsayılan özelliğe sahip 48MP Ana kamera, yeni bir 2x Telefoto seçeneği ve yeni nesil portreler ile bilişimsel fotoğrafçılığın gücünü yeni seviyelere taşıyoruz.”

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus Tasarımı

iPhone 15 6,1 inç ekrana sahipken, iPhone 15 Plus 6,7 inç ekrana sahip. Her ikisi de HDR, True Tone, P3 renk ve 2 milyonda 1 kontrast sunan Super Retina XDR ekran teknolojisine sahip.

Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı Tanıttı

Bu nesildeki en dikkat çekici tasarım değişikliği çentikten Dinamik Ada’ya geçilmesidir. Bu kesik, iOS’un Canlı Etkinlik bilgilerini görüntülemek için kullandığı aktif ekran pikselleriyle çevrili.

Hala alüminyum ve cam olmasına rağmen, Apple daha sessiz renkler tercih etti. Bu renkler mavi, yeşil, pembe, gümüş ve siyah.

Cihazın arkasındaki cam, kamera çıkıntısı da dahil olmak üzere tek parça. Daha fazla dayanıklılık için çift iyon değiştirme işlemi ve nano kristal parçacıklarla yapılmıştır.

Cihazın kenarı beklendiği gibi alüminyumdan yapılmış, ancak kavisli bir kenara sahip. Apple bunun kavramayı kolaylaştıracağını söylüyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus Özellikleri

Apple genellikle standart iPhone modellerinde yıldan yıla çok önemli yükseltmeler sunmaz. Ancak iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, çoğunlukla iPhone 14 Pro’dan miras kalan ve bu yılı normalden daha büyük bir yükseltme yılı haline getiren çeşitli güncellenmiş özelliklere sahip.

Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı Tanıttı

Dinamik Ada değişmeyen 12MP selfie kamerası ve Face ID bileşenlerini barındırıyor. Belirtildiği gibi, bu bileşenler şu anda çalan müzik veya mevcut bir zamanlayıcı gibi Canlı Etkinlikleri gösteren yazılım tarafından gizlenmiştir.

Arka kamera modülü 48MP sensör ile yükseltilmiştir. Sensör, piksel gruplama adı verilen bir işlem kullanarak daha yüksek çözünürlüklü 24MP fotoğraflar çekiyor ancak görüntü işleme için daha küçük olan 12MP sensöre kıyasla daha fazla bilgiye erişebiliyor.

iPhone’da USB-C

iPhone için en çok beklenen değişikliklerden biri nihayet geldi. USB-C. Çoğu alıcı henüz Lightning’den tamamen kurtulmayacak olsa da, bu standardın kullanımdan kaldırılacağının bir işareti.

Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı Tanıttı

USB-C’ye geçiş, Lightning’in 2012’de tanıtılmasından bu yana iPhone için ilk port geçişi. İnsanlar USB-C’yi genellikle Android cihazlarla ilişkilendiriyor, ancak artık bu standart neredeyse Apple’ın her şeyi için de geçerli.

Apple, standart iPhone tanıtımı sırasında USB hızından bahsetmedi, ancak A17 Pro için bahsedilen bir şey iPhone 15 için USB-C hızına işaret ediyor. Görünüşe göre iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için USB 2.0, yani Lightning portu ile aynı 480 Mbps veri aktarım hızına sahip.

Kablolarla uğraşmak istemeyenler için MagSafe hala bir seçenek. MagSafe’li yeni FineWoven kılıf seti mevcut silikon serisine katılıyor.

iPhone 15 ayrıca Qi2 standardını da desteklediğinden, müşterilerin 15W için artık resmi MagSafe şarj cihazlarına ihtiyacı yok. Qi2 olduğu sürece 15W’ta şarj olacak.

A16 Biyonik Geri Dönüyor

Apple, standart iPhone modellerini profesyonel modellerden bir işlemci nesli geride tutma geleneğine sahip. Bu da iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın A16 Bionic’e sahip olduğu anlamına geliyor.

Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı Tanıttı

Bu yine de iPhone 14’ün A15 Bionic’ine göre bir yükseltmedir. A16, %50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip 5 çekirdekli bir GPU’ya ve daha hızlı 6 çekirdekli bir CPU’ya sahip. Görüntü sinyal işlemcisi de 48MP sensörle başa çıkabilmek için daha güçlü.

Eski profesyonel olmayan iPhone’lardan yükseltme yapan kullanıcılar hafif bir performans artışı göreceklerdir. En dikkat çekici gelişme alanları pil ömrü ve kamera performansıdır.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus Fiyatlandırması

Müşteriler iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için 15 Eylül Cuma günü ön sipariş verebilirler. İlk sevkiyatlar ve mağazalarda satışa sunulma 22 Eylül’de başlayacak.

Apple, Dinamik Adalı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı Tanıttı

iPhone 15, 128 GB depolama alanı için 799 dolardan başlıyor. 899$ karşılığında 256GB depolama alanı veya 1.099$ karşılığında 512GB depolama alanı ile yapılandırılabilir.

iPhone 15 Plus 128 GB saklama alanıyla 899 dolardan başlıyor. 256GB depolama alanı ile 999$’a veya 512GB depolama alanı ile 1.199$’a yapılandırılabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon