Yeni Apple Watch Series 9, Daha Hızlı Siri İşleme Yeteneğiyle Piyasaya Sürülüyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Yeni Apple Watch Series 9, 2020’deki Series 6 ile karşılaştırıldığında önemli hız artışı, Siri işleme yeteneği ve diğer geliştirmeler sunarak kullanıcıları memnun etmeyi hedefliyor.

Ancak, göze çarpan bir donanım değişikliği veya yeni sağlık sensörleri gibi büyük yenilikler getirmediğini belirtmekte fayda var. Bunun yerine, Series 9’da güncellenmiş bir ultra geniş bant işlemci tanıtıldı.

Series 9’un önceki modellerine göre belirgin bir performans artışı sunması, özellikle daha hızlı tepki vermesi bekleniyor. Bu, Series 9’un üç yıl içindeki ilk gerçek işlemci güncellemesi olmasından kaynaklanıyor. Daha önceki modellerde Series 7’de S7 ve Series 8’de S8 işlemcileri kullanılmış, ancak belirgin bir performans artışı sağlanmamıştı.

Ayrıca, S9 işlemcisi ikinci nesil Ultra Geniş Bant çipini içeriyor. Bu çip, iPhone 15’te kullanılanıyla aynı ve yanlış yerleştirilmiş bir iPhone’a mesafe ve yön bilgisi sağlama yeteneği sunuyor. Ayrıca, görsel, dokunsal ve sesli rehberlik gibi özellikleri destekliyor.

Yeni Apple Watch Series 9, Daha Hızlı Siri İşleme Yeteneğiyle Piyasaya Sürülüyor

Apple Watch Series 9 aynı zamanda parlak gün ışığında daha iyi görünürlük sağlamak için ekran parlaklığını 2000nite’a kadar çıkarabiliyor ve düşük ışık koşullarında 1nit’e kadar karartabiliyor.

Siri sesli komutları artık cihaz üzerinde işlendiği için daha hızlı yanıt verebiliyor ve sağlık verilerine erişim sağlamak konusunda odaklanılmış. Apple Watch Ürün Pazarlama Direktörü Deirdre Caldbeck, kullanıcıların sadece sesleriyle uyku sürelerini, ortalama yürüyüş kalp atış hızlarını ve sağlık verilerini kaydedebileceklerini belirtti.

Ayrıca, Siri sağlık sorgularının İngilizce ve Mandarin dillerinde bu yılın ilerleyen dönemlerinde sunulacağını ve daha fazla dilde destekleneceğini açıkladılar.

Yeni Apple Watch Series 9, Daha Hızlı Siri İşleme Yeteneğiyle Piyasaya Sürülüyor

Apple, kullanıcılara yeni bir komut verme yöntemi olan “Double Tap”i tanıttı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar parmaklarını ve başparmaklarını iki kez birbirine dokundurarak aramaları yanıtlayabilir, zamanlayıcıları durdurabilir ve benzeri işlemleri gerçekleştirebilirler. Apple, Double Tap’in “önümüzdeki ay” kullanıma sunulacağını söylüyor.

Yeni Apple Watch Series 9, Daha Hızlı Siri İşleme Yeteneğiyle Piyasaya Sürülüyor

Tüm bu geliştirmelere rağmen, Apple Watch Series 9’un “tüm gün” 18 saatlik bir pil ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon